VRF klima servisi, Variable Refgirerant Flow ifadesinin kısaltmasıdır. Diğer klimalara göre daha enerji tasarruflu olduğundan çevre dostu olarak nitelendirilen bu klimalar, bir dış ünite ve birden fazla iç üniteden oluşur. Yani dış üniteye bağlı olan bu iç üniteler, birbirlerinden bağımsız bir şekilde çalıştırılabilir. Özellikle çok geniş alanlarda merkezi bir sistem olarak VRF klimalar tercih edilir. Aynı anda birden fazla iç ünitenin çalıştığı bu tip klimalarda, düzenli bakım oldukça büyük öneme sahiptir. Herhangi bir arızanın önüne geçmek ve bu arızaları kısa süre içinde onarmak için VRF klima servis hizmeti alabilirsiniz.

VRF Klima Kullanım Alanları

VRF klimaların kullanım alanları oldukça geniştir. Bu klima sistemlerine özellikle çok geniş, birden fazla bölüme sahip olan, iklimlendirme ihtiyacının yoğun olduğu ve yük ihtiyacının değiştiği alanlarda ihtiyaç duyulur. VRF klima sistemleri şu alanlarda kullanılır:

Hastane, Otel, Mağaza, Sinema, Tiyatro, Restoran, Ofis, İş merkezi ve plaza

Bu alanlarda VRF klimalar, hava kalitesi açısından çok önemlidir. Gelişmiş kontrol ve akış denetim ünitesine sahip olan bu klimalar, doğru zamanda ve doğru iklimlendirme sağlayabilir. Daha fazla konforlu inverter teknolojisi ve değişken gaz debisi kullanan VRF klimalar, enerji tasarrufu yapmanıza olanak tanır. Böylece çevreye daha fazla saygı gösterebilir ve verimlilik elde edebilirsiniz. Tam bağımsız şekilde kontrol edilebilen üniteler sayesinde farklı bölümlerde dilediğiniz iklimlendirme koşullarına da sahip olabilirsiniz.

VRF Klima Bakımı Neden Önemli?

VRF klima servisi, her türlü bakım ve onarım işlemini yapabilir. Bu bakım işlemlerinin önemi hem insan sağlığı hem de klimanın performansı açısından oldukça büyüktür. VRF klima bakımının sunduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Tüm sistemin kullanım ömrünün uzamasını sağlar.
 • Klimanın çalışma performansını ve verimliliğini artırır.
 • Dış ünite kompresörleri daha dengeli bir şekilde çalışır ve uzun süre arıza çıkarmaz.
 • VRF klima bakımı, klimanın daha az enerji harcamasını sağlar ve doğa dostudur.
 • Filtreler temizlendiğinden kötü koku oluşumunun önüne geçilir.
 • Ortamda toz, kir, partikül birikimini önler ve daha sağlıklı ve taze bir ortam sağlar.
 • VRF klima bakımı; baş ağrısı, kronik yorgunluk, alerji, sinüzit gibi hastalıkların önüne geçebilir.
 • Düzenli olarak yapılan bakımlar, VRF klimanızın daha az masraf çıkarmasını sağlar.

VRF Klima Servis Bakımları

Sağlık açısından büyük öneme sahip olan VRF klima bakımı işleminde yapılması gereken bazı işlemler vardır. Klima VRF sistemleri iyice temizlenirse, yüksek verimlilik elde etmeniz mümkündür. Bu klimaların bakımında şu işlemler yapılır:

Sistemin merkezi olan dış üniteler düzenli olarak kontrol edilir.

Öncelikle dış ünite temizlenir. Ardından gaz kaçağı kontrol edilir ve tüm kablo bağlantılarına bakılır.

Dış ünitedeki arızalar, iç üniteyi de etkileyeceğinden dış ünite bakımına önem verilmelidir. Bu kısımdaki işlemler bitmeden iç ünite bakımına geçilmemelidir.

İç ünitelerin bakımında ise filtreler düzenli olarak kontrol edilir ve temizlenir. Filtre temizliği, kötü koku oluşumunu önleme açısından önemlidir.

 • Klima sensörleri kontrol edilir.
 • Elektrik besleme akımları ve gerilimleri ölçülür.
 • Tüm basınç devrelerinin ölçümü yapılır.
 • Elektronik kartlar kontrol edilir.

VRF klimaların bakım işlemlerine hem kendi sağlığınız hem klimanın ömrü hem de enerji tasarrufu açısından önem vermelisiniz. Tüm bunları elde ederek VRF klimanızı maksimum verimlilikte kullanabilirsiniz. VRF klima servisi alanında öne çıkan Arkom Teknik, Kocaeli ve Sakarya bölgesine hizmet verir. MYK belgeli teknisyenleriyle ve TSE 13905 belgesiyle güvenilir hizmet veren Arkom Teknik, VRF klimalarınızın her türlü arızasında profesyonel, garantili bakım ve onarım işlemleri yapar.

VRF Klima Servisi ekibimiz Kocaeli, Sakarya genelinde ticari alanlarda kullanımı bulunan tüm cihaz markalarına hizmet vermektedir. VRF Klima Servisi ürünleri diğer iklimlendirme cihaz ve ürünler gibi zaman ve kullanıma dayalı arıza yaşatabilmektedir. Vrf Klima arızalarının tespitinde, onarım işlerinde, parça değişimi gereken durumlar, montaj ve bakım hizmetlerinde en tecrübeli ekiplerimizle aynı gün hizmet verebilmekteyiz. Vrf klima servisi kaydı için sitemizde bulunan formlar yada çağrı merkezimize ulaşarak servis kaydınızı oluşturabilirsiniz.

VRF Klima Servisi

Geniş ve yaygın servis ağımız ile hafta boyunca tüm Kocaeli ilçelerinde aktif şekilde VRF klima servisi sağlıyoruz. İster randevulu şekilde servis talep edebileceğiniz gibi aciliyet gerektiren durumlarda hızlı servis avantajlarımızdan faydalanabilirsiniz. Variable Refrigerant Flow (VRF), Değişken Debili Soğutucu Akışkan Akışlı Klima Sistemi anlamına gelmekte olup her servis firmasının hizmet vermesi uygun değildir. Normal tip klima modelleri ile VRF klima sistemleri oldukça farklıdır. Hizmet alımlarınızda VRF klimalarda servis tecrübeli olan firmaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Arkom teknik Vrf klima modelleri için Kocaeli ilinde uzun yılladır bir çok müşterisine hizmet vermiş olup daima olarak hizmet sağladığı firma, şirket, kurum ve kuruluş bulunmaktadır.

Kocaeli Vrf Klima Servisi

VRF klimalarda herhangi problem durumunda cihaz ekranında bulunan arıza kodları incelenmelidir. Servis firmaları Arıza kodları alınarak aranması daha doğru bir yöntem olacaktır. Klimalara müdahale için arıza kodlarının bilinmesi servis firmalarının çok daha hızlı ve etkili bir servis sağlamasına olanak sağlar. Bir çok klima sahibi ve kullanıcısı gerekli olan periyodik bakımları önemsememesi nedeni ile sık arıza yaşayabilmektedir. Arkom teknik olarak önerimiz kesinlikle klimanızın bakımlarını uzman Arçelik VRF Klima Servisi ekiplerimize yaptırınız. Hem yüksek performans hemde cihaz ömrü için bakımlar kesinlikle atlanmamalıdır. Önemsenmeyen bazı durumlar sizlere ileriki süreçlerde çok daha büyük maliyetlerle çıkaracaktır.