Yaz aylarında sıklıkla kullanılan klima, özellikle ılıman yerlerde 4 mevsim beraber kullanılır. Ancak İnverter klima ne demek sorusunu merak eden tüketiciler de vardır. Bir klimada inverter olması demek, kompresör hızının ayarlanarak soğutucu gaz akış hızının kontrol edilmesi anlamına gelir. Yani akım ve güç tüketiminde tasarruf sağlanarak bu cihazların sıcaklık kontrolleri hassas bir yapıda olur. Kişiler istedikleri ısıya ulaştıklarında kontrol birimi sıcaklık dalgalanmalarına karşı, kapasite hızını ayarlarlar. Dolayısıyla klimanın bulunduğu ortam istenilen sıcaklıkta kalır. Bu sayede de dalgalanmalar olmamaktadır.

İnverter Klima Kullanımının Diğer Klimalardan Farkı

İnverter klima kullanım farkı, diğer klimalardan farklı bir işlev görür. İnverter iklimlendirmesinde ortamda olan sıcaklık sabit kalarak ortamın ısı ayarının normal olmasını sağlar. Ancak non-inverter olan klimalar, kompresörün durma ve çalışma dengesini sağlayamaz. Dolayısıyla odada/ortamda sıcaklık dalgalanmaları oluşmaya başlar. Yani klimaların inverter olması odanın ısısı bakımından konforlu bir ortam sağlamaktadır. Çalıştırılırken en yüksek güce ulaşarak ortamın soğutulmasının zaman almamasını sağlar. Diğer klimalar sürekli olarak açılıp kapanırken, bu klimalar sabit olarak çalışır. Böylece yüksek performans ve bununla birlikte tasarruf sağlanmış olur.

Dört Mevsim Klima İnverter

Yaz aylarında klimaların kullanılması yaygın bir durumdur. Ancak bazı ılıman olan iklimlerde dört mevsim tercih edilerek klimanın bulunduğu alanın ısısı kontrol altına alınır. Air Conditioner olarak da bilinen ve kısa ismi AC olan klimalar, günlük yaşamımızda oldukça yaygın bir kullanım şekli vardır. Klimalar sadece sıcak havalarda değil, aynı zamanda soğuk havalarda da sıcaklık için kullanılır. Gazdan sıvıya dönen ve akabinde tekrar gaza dönen kimyasalların kullanımı klimaların çalışma prensibi durumunu oluşturur. Bu döngüye bakıldığında odayla dış ortam arasında ısı transferi sağlanmış olur. Ayrıca klimanın ana bileşenleri;

 • Kondansatör
 • Kompresör
 • Buharlaştırıcı

Şeklindedir. Biritish Thermal Unit (BTU) terimi, termal enerji birimi ifadesi için kullanılmaktadır. Cihazın havadan saatte ne kadar termal enerji aldığı veya havaya ne kadar derecede bir enerji eklediğini ifade etmektedir. Odada klima kullanıldığında BTU odanın büyüklüğüne göre seçilir. Klimalar arasında yeni olan ve yeni olmasına rağmen başarısını kanıtlayan İnverter klima vardır. İngilizcede İnverter kelimesi dönüştürme olarak çevrilir. Yani bir klimada inverter olması demek, güç kaynağı frekansının ayarlanması sonucunda soğutma ve ısıtma kapasitelerinin değişebildiği anlamına gelmektedi

İnverter Klimanın Kullanım Avantajları

Bu klimalar büyük odalar için oldukça idealdirler. Dolayısıyla İnverter klima kullanımının avantajları aşağıdaki gibidir;

 • Frekans kontrolü ile otomatik bir şekilde AC kapasitesi kontrolü sağlanmaktadır.
 • Bütün oda sıcaklıklarının sabit kalmasını sağlar
 • Bu klimaların konfor sağlaması ve sıcaklık dalgalanmasına neden olmaması büyük avantajdır
 • Stabil bir yapıda çalıştırılmaktadır
 • Çalıştırılırken tasarruflu olması sebebiyle aralıksız olarak 4-5 saat olarak çalıştırılabilir
 • Açıldıktan hemen sonra istenilen sıcaklığa erişerek, hızlı soğuma ve hızlı ısınmayı sağlamaktadır
 • Enerji ve güçten tasarruf sağlamaktadır
 • Sürekli olarak açılma ve kapanma gibi sorunlarla uğraştırmaz
 • Çevre dostudur ve hava kalitesinin artmasını sağlar
 • Dehidrasyon ve ısı çarpması gibi durumlara yol açmaz. Ayrıca astımı ve alerjisi olan kişilerin bu durumlarını azaltmaya da destek olur.
 • Henüz yeni olmasına göre oldukça başarılı bir sistemi vardır. Bunun yanı sıra uzun ömürlü olması ve çalıştırılırken sessiz olması tercih nedenidir.
 • Operasyon ve bakım ücreti diğer klimalara oranla daha düşük kapasitededir.

Dolayısıyla son dönemlerde oldukça yaygın kullanım gösteren bu klimaların kullanılması oldukça avantajlıdır. Hem ekonomik hem de kalitelidir. Bu yüzden yaşam kalitenizi arttırın. Diğer klimalara göre daha konforlu olduğunu göreceksiniz.