Klima Kullanıcılarına Altın Değerinde Tavsiyeler

Klima kullanımları için bazı püf noktaları bulunuyor. Bu noktaları dikkate alarak hareket ederseniz, klimanızı daha verimli ve daha uzun süre kullanabilirsiniz. Ayrıca doğru klima kullanma tavsiyeleri sağlık açısından oldukça önemli bir rol oynuyor. İşte sizin için derlediğimiz klima kullanım tavsiyeleri.

Klima Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Klima kullanırken genel olarak dikkat edilmesi gereken kriterler bulunuyor. Bu kriterler şu şekildedir:

 • Kullandığınız klimanın iç ve dış ünitesinin önünde mobilyalar bulundurmamalısınız. Ünitelerin önünün boş olması hava akışının daha verimli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.
 • Klimalar kullanıldıkça hava filtrelerinde zamanlar kir ya da tozlar birikir. Bu toz ve kirler klimanın çalışırken çok daha fazla efor sarf etmesine neden olur. Ayrıca filtrelerde biriken bakteriler solunum yoluyla enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir. Klima bakımını her yıl aksatmadan yaptırmak klimanın ömrünün uzamasına yardımcı olurken, sağlığınız açısından da oldukça büyük önem taşır.
 • Klima çalışan alanın kapalı tutulması gerekir. Kapı, pencere gibi yerlerin açık olması ortamda sürekli sıcak hava dolaşmasına neden olur. Bu durumda klimalar, ortamı serinletmek için daha kuvvetli şekilde çalışmaya devam eder. Kapı ve pencerelerin açık olması klimaların performansını olumsuz olarak etkiler. Ortamı havalandırmak istediğiniz zaman klimayı kapatın ve havalandırdıktan sonra tekrar çalıştırın.
 • Doğru klima kullanımının kriterlerinden biri de, derece ayarının doğru yapılmasıdır. Sağlık ve konfor açısından ideal ortam sıcaklığı 22-24 derece aralığında olmalıdır. Ayrıca ev ya da ofisten çıkarken klimanın kapalı olduğunu kontrol etmelisiniz. Yatmadan önce ise cihazı “nem modunda” çalıştırmalısınız. Klimalar, her bir derece için yaklaşık olarak %5 ila %10 arasında enerji tüketir. Klimanın doğru derecede kullanılması faturalarınıza da katkı sağlar.
 • Klimaları çok yüksek ya da düşük sıcaklıkta kullanmak doğru değildir. Çünkü bu şekilde çalıştırılan cihazlar istenilen performansı veremezler.
 • Klimayı sürekli açıp kapatmak da yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. Klimanın derecesini otomatik olarak ayarlayabilir ya da bir termostat yardımıyla yönlendirebilirsiniz.

Doğru Klima Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Klima kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken konular kadar doğru kullanım ayrıntıları da önem taşıyor. Peki doğru klima kullanımı nasıl olmalı?

 • Yazın hava sıcaklığı çok yüksek ise ortamdaki kepenk, perde, jaluzi gibi ekipmanları kapatmalısınız. Böylece ortamın güneş ısısı ile temasını kesebilirsiniz. Bu durum klimanın soğutma işlemini daha hızlı ve daha verimli yapmasına olanak sağlar.
 • Klimayı kullanırken fırın, elektrik süpürgesi, fön makinesi gibi elektrikli cihazları çalıştırmamanız gerekir. Bu tür cihazlar ortam ısısını artıracağı için klimaların daha çok enerji tüketmesine neden olur.
 • Her elektrikli alet gibi klimaların da bir kullanım ömrü bulunur. Ortalama klimaların ömrü 10 yıldır. 10 yılı aşan klima modellerinin verimli çalışması için yenilenmesi gerekir.
 • Zamanlayıcı özelliğine sahip olan klimaları tercih etmelisiniz. Bu özellik sayesinde klimanızı belirli zaman aralıklarında ayarlayarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 • Fırtına, kuvvetli yağmur, elektrik kesintisi gibi olumsuz durumlarda klimanızın sigortasını kapatmayı unutmayın.
 • Klimalara ıslak elle dokunmamak gerekir. Islak elle dokunmak hem elektrik çarpmasına neden olabilir hem de cihazın elektrik sistemine zarar verebilir.
 • Çocuklar ailelerin klimaları çocukların ulaşamayacakları yere monte ettirmesi iyi bir seçenek olur. Ayrıca klima kablolarını da çocuğunuzun güvenliği için gizlemelisiniz.
 • Sağlık açısından klimanın tam karşısına oturulmaması uzmanlar tarafından yapılan uyarılar arasında yer alır. Direkt olarak soğuk havayla temas etmek kas kasılmalarına neden olabilir. Buna ek olarak terliyken klimalı ortamda uzun süre durulmaması önerilir.

Arkom Teknik olarak ev, ofis ve işletmeleriniz için iklimlendirme konusunda çözüm ortağınız oluyoruz. İhtiyacınız olan her türlü iklimlendirme modelini geniş ürün yelpazemiz içerisinde bulabilirsiniz. Siz de birbirinden kaliteli ve işlevsel klima modellerini inceleyerek, beğendiğiniz ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.