Havalandırma Sistemleri Servisi

Kapalı alanlarda uzun süre kalındığında içeride oluşan kirli hava, insan sağlığı açısından tehlike arz eder. Bu durumu önlemek için kapalı ortamlarda havalandırma sistemleri kullanılır. Havalandırma sistemleri özellikle iş yerleri, oteller, endüstriyel alanlar gibi diğer kalabalık ortamlarda oldukça işlevseldir. Havanın temizlenmesini sağlayan bu sistemler, insanların daha sağlıklı ve rahat bir şekilde nefes almasına yardımcı olur. Havalandırma sistemi olarak kullanabileceğiniz revizyonlu klima çeşitleri, fabrikada bakımdan geçirilerek sizlere sunulur ve verimlilikleri oldukça yüksektir. Bu klimaları kullanarak bulunduğunuz ortamdaki havanın temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Havalandırma sistemlerinizde oluşan herhangi bir arıza için ise servis hizmeti alarak sistemin eskisi gibi çalışmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Havalandırma Sistemleri Ne İşe Yarar?

Havalandırma sistemleri sayesinde bulunduğunuz ortamın hava kalitesini artırmanın dışında birçok fayda elde edebilirsiniz. Ancak bu havalandırma sistemlerinin verimli bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız. Düzenli olarak klima revizyon ve modernizasyon servisi ile siz de havalandırma sisteminizin kalitesini artırabilirsiniz. İyi çalışan bir havalandırma sistemi şu avantajları sunar:

 • Ortamın nem seviyesini ve sıcaklığını belli bir seviyede tutar.
 • Kirli havayı ortamdan uzaklaştırır. Taze ve temiz havanın ortamda sürekli olarak var olmasını sağlar.
 • Tehlikeli gazların sıkışarak oluşturabileceği patlama riskini minimuma indirger ve ortadan kaldırır.
 • Kötü koku oluşumunun önüne geçmeyi sağlar.
 • Kapalı alanda bulunan toz, partikül gibi parçacıkları toplayabilir.

Havalandırma Sistemleri Nerelerde ve Ne Amaçla Kullanılır?

Havalandırma sistemleri, özellikle kapalı alanlarda yaygın olarak kullanılır. Ev, iş yeri, okul, hastane, otel, fabrika gibi farklı ölçeklerdeki ortamlara uygun havalandırma sistemleri vardır. Eğer kullandığınız havalandırma sistemi, bulunduğunuz ortam için yeterli gelmiyorsa klima modernizasyon işlemi ile sistemi geliştirebilirsiniz. Havalandırma sistemlerinin kullanım amacı, kapalı ortamdaki hava kalitesini artırmaktır. Bu sistemlerin en yoğun kullanıldığı alanlar endüstriyel alanlardır. Endüstriyel alanlar arasında ise şu sektörlerde havalandırma sistemleri büyük öneme sahiptir:

 • Kimya tesisleri
 • İplik üretim tesisleri
 • Gıda tesisleri
 • Seramik üretim tesisleri
 • İlaç depoları
 • Meyve ve sebze depoları

Havalandırma Sistemlerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima revizyon ve modernizasyon hizmeti, havalandırma sistemlerinin bakımı ve onarımını kapsar. Sistemlerin uzun ömürlü ve verimli çalışabilmesi için bu bakım hizmeti oldukça önemlidir. Havalandırma sisteminin türüne göre bakımı değişiklik gösterse de genel anlamda bu sistemlerin bakımı şu şekilde ilerler:

 • Öncelikle havalandırma sisteminin çeşidi tespit edilir. Doğal havalandırma, split klima veya konveksiyon klima gibi farklı türlerdeki havalandırma sistemleri için bakım işlemleri değişiklik gösterir.
 • Ardından periyodik bakıma geçilir. Bu bakım esnasında sistemler temizlenir, filtreler değiştirilir ve sızdırmazlık kontrolleri yapılır.
 • Havalandırma sisteminin arızası tespit edildikten sonra onarımı yapılır. Bu arızalar genellikle; elektrik problemleri, motor arızaları, sızdırmazlık sorunu, kontrol paneli arızaları şeklindedir. Arıza belirlendikten sonra gerekli işlemlerle bakım ve onarımı tamamlanır.
 • Havalandırma sisteminin enerji verimliliği tespit edildikten sonra eğer gerekirse iyileştirme yapılır. Bu enerji verimliliği sayesinde havalandırma sistemleri, elektrik tasarrufu yapma imkanı verir.

Siz de iş yerinizde, fabrikanızda ya da benzeri kapalı ortamlarda havalandırma sistemi kullanıyorsanız ve bakımlarını yaptırmak istiyorsanız, hemen Arkom Teknik ile iletişime geçebilirsiniz. Uzun yıllardır tamir ve bakım hizmeti veren Arkom Teknik, MYK belgeli teknisyenleri ve TSE 13905 belgeli teknik servis hizmeti ile son derece güvenilirdir. Her türlü klima revizyon ve onarım işlemi için Kocaeli ve Sakarya bölgesinde hizmet veren Arkom Teknik, size yüksek kaliteli bir teknik servis olanağı sunar. Arkom Teknik’i tercih ederek havalandırma sistemlerinin yüksek performansla çalışmasını sağlayabilirsiniz.