Vrf Klima Bakımı, Klimalar birçok insanın çalıştığı veya yaşadığı ortamda hava akışını sağlayan elektronikler olarak tanımlanabilir. Her birinin birbirinden farklı özellikleri olmasına karşılık genel olarak havanın ısıtılması veya soğutulması konusunda yardımcı olurlar.

Klima seçerken hangi özelliklere sahip olması gerektiğini bilerek hareket etmelisiniz. Bu sayede daha kolay ve ekonomik modeller seçme şansınız olacaktır. Klimaların temiz, bakımlı ve kontrollerinin yapılmış olması da bir başka etmendir.

Sürekli aynı ortamda bulunan insanların sağlıklı bir şekilde hava alması ve sorun yaşamaması için klima bakımlarının aksatılmaması şarttır. Büyük mekanlar, konutlar, otel, restaurant veya konaklama yerlerinde kullanımına sıklıkla rastlanan VFR klimalar için de aynı durum geçerlidir. Üstelik yoğun kullanım olması halinde daha da dikkatli olunması önerilir.

VRF Klima Bakımı Çeşitleri

Klima bakımlarınızı yaptırmak için yetkili bir servise anlaşmanız daha iyi sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Aksi durumda klima bakımlarınızı yaptırmak isterken zarar vermeniz bile söz konusu olabilir. Klima bakımı için izlenmesi gereken bir dizi detaylı işlemler vardır.

Bu işlemlerin ana başlıklarını özetlemek gerekirse:

 • Dış ünite
 • İç ünite
 • Cihaz çalışırken yapılması gerekenler şeklinde olacaktır.

Klimanın hava filtrelerini temizlemekten veya dış üniteye su ile temizlik sağlamaktan çok daha ileride bir bakım ve kontrol işlemleri gerekli olur. Bundan dolayı detayların tamamına hakim olmalı ve servis işlemleri yaparken bilgi istemelisiniz.

Vrf Klima Dış Ünite Bakımı Nasıl Yapılır?

Aradığınız ve anlaşma sağladığınız servis adrese ulaşım sağladığında bakımla alakalı olarak dış üniteden başlamayı tercih edecektir. Dış ünitenin bakımları sırasında atlanmaması gereken bazı detaylar vardır.

Bu detaylara hakim olunmalıdır:

 • Başlangıç olarak cihazın dışı temizlenir.
 • Isıyı değiştiren serpantinin durumuna bakılır.
 • Gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilir.
 • Cihazın görünmeyen kısımlarının da temizlenmesi sağlanır.
 • Elektrik bağlantılarında sorun olup olmadığı denetlenir.
 • İletişim bağlantılarına, fanların elektrik bağlanmasına ve kompresöre bakılır.
 • Bu kısımların birbiriyle olan iletişiminde sorun olup olmadığı test edilir.
 • Basınç sensörü, emniyet elemanları ve sensör kısımlarının da durumlarına göz atılması gerekir.
 • Fonksiyonel olarak herhangi bir sorun olup olmadığına da mutlaka bakılması önerilir.

Bu sayede dış ünitede yapılması gereken işlemler tamamlanmış olur. Anlaşıldığı üzere dış ünite bakımı sadece yıkanması veya temizlenmesi kısmından farklı olarak yapılır. Yetkili biri servis bu detayların tamamını yerine getirecektir.

Vrf Klima İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir diğer adım ise bakımlarının tamamlanması son derece önemli olan iç ünitedir. Klimanızın en çok içeride kalan ve hava konusunda faaliyette bulunan kısmıdır.

Bu nedenle de hava kalitesi başta olmak üzere birçok konuda bakım işlemleri atlanmadan yapılmalıdır:

 • Cihazın içi temizlenmelidir.
 • Filtresinin kontrol edilmesi ve bakılması gerekir.
 • Gaz akışına bakılmalıdır.
 • Elektrik kabloları kontrol edilir.
 • İletişim kabloları ve elektrik beslenme noktalarına bakılır.
 • Elektronik kısımlarda var olan soketlerin durumu denetlenir.
 • Fanlar gibi hareketli kısımların kontrolü sağlanır.
 • Sensörlere bakılır.
 • Klima ve kumanda iletişimine bakılır.

Bu adımların tamamlanması ile birlikte iç ünite ile alakalı olan kısım tamamlanmış olacaktır. İç ünitenin ortama sunduğu havanın kalitesi de ölçülmelidir. Filtreler bu konuda önemlidir.

Vrf Klimaların Çalışması ve Kontrolü

Bakım sadece temizlemekten ibaret olmadığı için çalışırken bir sorun olup olmadığına da bakılmalıdır.

Bunun için kontrol edilmesi gereken bazı notalar vardır:

 • Cihazla alakalı olan çalışma değerlerine bakılır.
 • Gaz sıcaklığı önemlidir,
 • Kompresörde olması gereken emiş ve sıcaklık durumu,
 • En yüksekte ve düşükte sağlanan basınç değerleri,
 • Arıza ile alakalı bir lamba olup olmaması,
 • Çalışırken teknik bir sorun olup olmadığı,
 • İç ünitede sağlanan çalışma koşulları mutlaka kontrol edilmesi gereken noktaların başında gelir.

Bu noktaların kontrol edilmesi ileride arıza ile alakalı bir sorun oluşmasını veya odadaki kullanım kalitesinin bozulmasını engelleyecektir.

Vrf Klimalara Neden Bakım Yapılmalıdır?

Klimanızın bakımlarının yapılmasının oldukça olumlu yönleri vardır. Var olan klimanızın daha kaliteli ve performans olarak daha iyi olmasına katkı sağlayacaktır. Ek olarak istediğiniz verimi almanız da mümkün olur. Ayrıca ödediğiniz elektrik faturalarında da gözle görülür düşüşler olacaktır. Çünkü daha az enerji tüketerek daha fazla verim almanız mümkün olur. Bakım işlemler daha uzun süreli kullanım şansı da verir. Böylece yenisini almak ve maliyetlere katlanmak zorunda kalmazsınız. Bunun için bakımlarına özen göstererek soluduğunuz havanın kalitesinde düşüş olmasını engellemelisiniz.

Vrf Klima Bakımı Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalıdır?

Klima bakımlarında sıklık konusu ne kadar süre kullandığınıza göre değişkenlik gösterir. Kullanım durumuna bakıldığında hem yaz hem de kış aylarında kullanımı mümkün olan bir elektronik olmasından dolayı bakımlarına dikkat edilmesi gerektiği de kolaylıkla ortaya çıkar. Kullanıcılar tarafından yapılacak olan rutin bakımlar yeterli olmayacaktır. Hava filtresinin çıkarılması ve yeniden takılması gibi basit işlemler kısa süreli çözümler üretir. Bundan dolayı senede en az 2 defa bu işlemlerin yapılması önerilir. Bu sayede daha sağlıklı bir ortamda bulunmak mümkün olacaktır.

Vrf Klimalarda Yetkili Servis Neden Önemlidir?

Yapılacak olan işlemlerin herhangi bir yetki belgesi olmayan birisi tarafından yapılması durumunda alacağınız verimlerden farklı olarak zararla karşı karşıya kalma haliniz söz konusu olacaktır. Bu durum maddi olarak da zarar görmenize neden olacağından dolayı en başından yetkili servis ile anlaşılmasına özen gösterilmelidir. Arçelik – Lg Yetkili servisi olarak  donanımlı, alanında uzman çalışanları olan ve oldukça titiz davranan bir servis olmalıdır. Bu sayede en iyi sonuçlar alınacaktır.

Vrf Klima Bakım Maliyet Nasıldır?

Yapılan işlemlerin ve kontrollerin fazla olması maliyet açısından fazla bir gider olarak anlaşılabilir. Bu durumla alakası yoktur. Aksine yetkili servisten alınan fiyatların tamamı kampanyalı ve uygun rakamlar olacaktır. Farklı bir yerde daha uygun olsun diye yapılan işlemler daha sonra sorunların ortaya çıkmasına ve daha çok maliyete neden olabilir. Bundan dolayı yetkili servis olanaklarına bakılması önerilir. Yapılan ek bir işlem olup olmadığına bağlı olarak değişen maliyetlerden bahsetmek gerekir. Ortalama rakamlar ise 150-500 TL arasında değişkenlik gösterir. Kampanya dönemlerinde daha da uygun rakamlar yakalamak mümkün olabilir.

Vrf Klima Bakımı Ne Kadar Sürer?

Yapılan işlemlerin fazla olması işlemlerin uzun sürmesi olarak algılanabilir. Bu durumla ilgisi yoktur. Aksine profesyonel bir ekip tarafından yapılan işlemler oldukça kısa sürecektir. Yaklaşık bir saat gibi bir süre içerisinde tüm sayılan adımlar kontrol edilir ve tamamlanır. Bunun için mutlaka yetkili servisten bilgi alınması ve randevu oluşturulması önemlidir. Yetkili bir servis çalışma planına sadık kalarak hemen işlemleri tamamlamaya başlayacaktır.