Klimalar, yazın boğucu sıcağından ve kışın da soğuktan koruyarak maksimum düzeyde hayatımıza kolaylıklar sağlamaktadır. Bazı evler, sadece kalolifer ile ısınmazken, klimaya da ihtiyaç duyulabiliyor. Bazı evlerde de doğal gaz yoktur ve bu yüzden de klima kullanılmak istenmektedir.  1 saat aralıksız çalışan klima ile 3 saat aralıksız çalışan klima aynı miktarda elektrik yakmaz. Ayrıca klimalarda BTU ne kadar yüksekse soğutma gücü ve yakılan elektrik de o kadar fazladır. BTU klima sınıflandırılmasındaki ısı birimini ifade eden ve uluslararası kabul görülen ölçü birimidir. BTU’nun açılımı ise British Thermal Unit yani Britanya Isı Standardı demektir. Sınıf farklılığı olan klimaların bazılarında elektrik tüketimi şu şekildedir;

A Sınıfı 9000 BTU Klima Ne Kadar Yakar

Öncelikle A sınıfı Klima ne kadar yakar onu hesaplayalım. A sınıfı ve 9000 BTU klimaların hesaplanmasında maksimum hızda saatte 0,8 Kw elektrik harcadığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra elektrik, Kw olarak ortalama 0,7961 kuruştur. Bundan dolayı Bir saat içinde 0,632 TL elektrik yakmaktadır. Yani saatte 50 kuruş elektrik yakmaktadır. Yani sıcak bir günde 4 saat çalışan bir klima 2 liralık elektrik tüketmektedir. Bir evde ortalama olarak 6 ila 8 saat çalışan klimanın günlük maliyeti 3 ila 8 lira arasında olacaktır. Yazın sıcak günlerinde kullanılan klima ortalama 110 ila 140 lira arasında elektrik yakmış olacaktır. Bu klima enerji tüketimi bakımından en uygun olan klimadır. Ev tipi klima olarak tanımlanır ve evlerde en çok tercih edilen klimadır.

Bunun matematiksel olarak hesaplanmasını incelecek olursak:

0,8 Kw * 0,79 = 0,632 TL olmaktadır.

Bir dairede klimanın açık olma zamanı ortalama olarak 6 ile 8 saat arasındadır. Bu da günlük 3,7 TL ile 5 TL arasında elektrik harcandığı anlamına gelir. Yani ay bazında hesaplandığında bu fiyat 111 TL ile 150 TL arasında olmaktadır.

A Sınıfı 12000 BTU Klima Ne Kadar Elektrik Sarf Eder

BTU yükseldiğinde elektrik parası da artış göstermektedir. A sınıfı 12 000 BTU klimanın maksimum düzeyde saatte 1,08 Kw elektrik harcadığı bilinmektedir. Ortalama olarak ise yine bir gün içinde 6-8 saat kullanılmaktadır. Bu sarfiyat da faturaya yansıdığı zaman aylık olarak 153,5 TL ile 204 TL şeklinde yansıma göstermektedir.

18000 BTU A sınıfı Klima Elektrik Harcaması

Bu klimalar saatte en yüksek hızda 1,78 Kw güç harcamaktadır. Dolayısıyla BTU yükseldikçe elektrik faturası da arttığı için 18000 BTU’nun aylık elektik faturası 253 TL ile 337 TL arası olduğu saptanmıştır.

A sınıfı 24 000 BTU Klimaların Elektrik Sarfiyatı

 A sınıfı 24 000 BTU Klima ne kadar yakar inceleyelim. Bu klima evlerden ziyade daha çok büyük iş yerlerinde kullanılmaktadır. Bu klimalar en yüksek hızda çalıştığında bir saatte yaklaşık 2,19kW elektrik yakarlar. Yani saatte 1,35 kuruş elektrik yakarlar. Günde 4 saat çalışan bir klimanın 5,40 kuruş maliyeti olur. Günde ortalama olarak 8 saat çalışan klimanın günlük maliyeti 10,80 kuruş olurken yıllık maliyeti ise kullanıma göre 311 lira ila 415 lira arasında olacaktır. Çok fazla elektrik yaktığı için bu klimalar ev tipi olarak uygun değildir. Büyük iş yerlerinde geniş alanlara kadar soğuk hava verebileceği için orada kullanılır.

İnverter Klima ve Daha Az Elektrik Faturası

İnverter klima kullanımında elektrik faturası %11 daha az olarak gelir. Yani bu da demek oluyor ki faturalarda %11 oranının düşük gelmesi, 12 TL ile 45 TL arasında bir indirimdir. Dolayısıyla burada inverter klimanın daha da avantajlı olduğunu görebiliriz.

Bu elektrik tarifesinin geçerli olduğu dönem = Nisa Ayı, 2021 yılı