Klima Ne Kadar Yakar?

Yazın bunaltıcı sıcaklarına ve kışın soğuklarına karşı klimalar, etkili bir şekilde iklimlendirme çözümleri sunar. Yaygın bir şekilde kullanılan klimaların ne kadar yaktığını pek çok kişi merak eder. Klima enerji tüketimi bazı faktörlerden etkilenir ve bu da tüketimin farklılaşması demektir. Bir klimanın BTU değeri ne kadar yüksekse soğutma kapasitesi ve harcadığı enerji o denli yüksektir. Ayrıca sınıf farklılığına göre de klimaların harcadığı enerji miktarı değişiklik gösterir.

Klima Ne Kadar Elektrik Harcar?

Bir klimanın ne kadar elektrik harcadığı bir dizi faktöre göre değişiklik gösterir. Yeni bir klima almadan önce pek çok kullanıcı klima enerji tüketimi nasıl hesaplanır sorusunun yanıtını arar. Klimanın ne kadar enerji tükettiğini hesaplamak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Öncelikle klimanın watt değerini bulun.
  • Klimanın çalışma süresini saat cinsinden belirleyin.
  • Enerji tüketimi hesaplaması için (Watt x Çalışma Saati) / 1000 = Enerji Tüketimi (kWh) formülünü kullanabilirsiniz:

Örnek bir hesaplama şu şekildedir:

  • Klima güç tüketimi 1200 Watt olan ve günde 4 saat çalışan bir klima olsun.
  • (1200 x 4) / 1000 = 4,8 kWh günlük enerji tüketimi
  • 4,8 x 30 = 144 kWh aylık enerji tüketimi

A Sınıfı 9000 BTU Klima Ne Kadar Yakar?

9000 BTU klima enerji tüketimi A sınıfı bir çeşit için en yüksek hız için saatte 0,8 kW’dir. Günde 10 saat çalışan A sınıfı 9000 BTU bir klima 8 kW enerji tüketir. Bir günde 8 kW enerji tüketirse ayda tükettiği enerji 240 kW olur. Elektrik şirketine ve yıla bağlı olarak değişiklik gösteren 1 kW’nin kaç paraya denk geldiğini bularak harcayacağınız elektriği ve ödeyeceğiniz faturayı öğrenebilirsiniz.

A Sınıfı 12000 BTU Klima Ne Kadar Elektrik Sarf Eder?

A sınıfı 12000 BTU bir klima saatte maksimum 1,08 kW enerji sarf eder. 12000 BTU kapasiteye sahip ve A sınıfı bir klima saatte ortalama 2,2 TL enerji tüketir. Bu durumda 8 saat aktif çalışan A sınıfı 12000 BTU bir klima günde 18 TL yakar. Aylık klima enerji tüketimi hesaplaması yaparak 540 TL sonucuna ulaşabilirsiniz.

18000 BTU A Sınıfı Klima Elektrik Harcaması

Genellikle büyük işletmelerde ve alanlarda tercih edilen A sınıfı 18000 BTU klimalar, saatte maksimum 1,78 kW enerji harcar. 1 saatlik kullanımda yaklaşık 3,7 TL’ye denk gelen bu değer, klimanın 12 saat aktif çalışması durumunda günlük 44,4 TL’ye eşit olur. Aylık olarak tükettiği enerji ise 1.332 TL’ye denk gelir.

A Sınıfı 24000 BTU Klimaların Elektrik Sarfiyatı

A sınıfı 24000 BTU klima enerji tüketimi saatte en fazla 2,19 kW olarak ölçülmüştür. Bu kullanımla ortaya çıkan maksimum saatlik tüketim 4,5 TL’dir. 10 saat boyunca en yüksek hızda çalışan A sınıfı 24000 BTU bir klima günlük 45 TL enerji sarf eder. Buna göre aylık enerji tüketimi 1.350 TL olur.

Inverter Klimalar ile Daha Az Elektrik Faturası

Inventer klimalar, klasik klimalardan farklı olarak enerji tüketimi bakımından daha düşüktür. Enerjiyi verimli kullanan bu klimalar, içlerindeki kompresörlerle güç kaynağından gelen enerjiyi dönüştürebilir. Böylece mekanın ortam sıcaklığını istenen seviyede tutarken daha az enerji sarf eder. A sınıfı bir inverter klima, normal klimalara göre %11 daha az enerji tüketir.

Siz de Arkom Teknik ile iletişime geçerek klimanızın tükettiği enerjiyi öğrenebilirsiniz. Arkom Teknik’in, profesyonel klima teknik servis hizmetinden yararlanmak için hemen iletişime geçin!