Klima genellikle yaz aylarında mevcut ortamı soğutmak ya da kış aylarında ısıtmak için kullanılan ve belirli bir teknolojik çalışma prosedürü olan cihazdır. Klimalar farklı ortamlarda ve farklı boyutlarda kullanılmak üzere istenen şekilde tercih edilebilir. Klima kullanımı sırasında ısıtılacak ya da satılacak ortamın metrekaresine  bağlı olacak şekilde motor gücü yüksek olan klimalar  kullanılabilir.

Daha Verimli Olması İçin Yapılması Gereken İşlem

Klimaların kullanımı daha verimli olabilmesi için belirli aralıklarda bakımlarının yapılıyor olması gerekir. Bu bakımlardan en önemlisi klima gazının toplanmasıdır. Klima gazı genellikle bir yerden bir yere taşınacağız zamanda gerçekleştirilen bir işlemdir. Mevcut bulunmuş olduğu konumda klima gazını toplamak oldukça zor olacağından dolayı genellikle taşıma işlemlerinden sonra sağlanır. 

Ayrıca mevcut bulunmuş olduğu konumda klima gazı toplama işlemi gerçekleştirilirse ekstradan gaz masrafı çıkabilir. Ekstradan gaz masrafını çıkmaması için mutlaka klimanın alanında profesyonel olan ve deneyimli kişiler tarafından kızının çıkartılması sağlanır.

Profesyonel Kişilerce Yapılmalı

Alanında uzmanlaşmış ya da deneyim sahibi olmayan kişilerin bu işlemi gerçekleştirmesinde sonucu birçok klimada bozulma meydana gelebilir.  Bu durumun önlenmesi için mutlaka profesyonel kişilerden yardım alınmalıdır.  Tüm bu işlemlerin gerçekleştirilmesi ortalama olarak 10 dakika ile 25 dakika kadar sürer.  Kısa süre içerisinde tamamlanması profesyonel kişiler tarafından sağlandığından güvenlidir. Her klimada prosedür aynı şekilde işler.  Bu nedenle güvenli bir şekilde bu işlemleri tamamlamak önemlidir.

Klima Gaz Toplama İşlemleri Sırasıyla 

Öncelikle bu işlem için klima çalıştırılır ve manometre saati yani dış ünitede bulunan 2 adet pirinç vana, önceden kalın olan Borunun Kızıl servis ettiği sibobuna takılır. Sibop emiş hattı anlamına da gelir. İnce boru ve kalın boru mevcut bulunduğu ve monte edildiği Vanaları üzerinde bulunan kafa kısımlarında 2 adet pirinç tapa bulunur.  Bu topalar İngiliz anahtarı ile narince sökülür. 

Dökme işleminden sonra ince borunun kafasında bulunan tapa altında 2 adet allen anahtar  diye adlandırılan cıvatalar allen  anahtarı ile tamamen sıkılır.  Bu sıkma işlemi gerçekleştirilirken nanometre üzerinde ibre sıfır gösterdiğinde klimanın dönüş hattı olan kalın boru vanası yani emme hattı yine allen  anahtarı sayesinde sıkılır. 

Daha sonrasında bu işlemler tamamlandığı andan itibaren boru rakorlar sökülür. Klimaya giden elektrik kapatılır ve klima giriş besleme kablosu sigortadan sökülür. Bu işlemlerden sonra dış ve iç bağlantı kabloları klimadan ayrılır ve istenilen işlem tamamen bitmiş olur.