Klima Bakımı: En Çok Merak Edilenler

Ev ve ofislerde kullanılan klimalar en çok tercih edilen iklimlendirme cihazlarının başında geliyor. Bu nedenle klimaların belirli zaman aralıklarında bakımının yapılması gerekiyor. Kullanıcılar ise klima bakımı nedir ve nasıl yapılır gibi konuları merak ediyor. Bu soruların cevabı niteliğindeki klima bakımı tüyoları verdiğimiz detayları inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Klima Bakımı Nedir?

Klima bakımı, cihazların verimli ve daha uzun ömürlü çalışabilmesi için yapılması gereken bir işlem oluyor. Bu işlem sırasında klimanın tüm temizliği ve kontrolleri en ince ayrıntısına kadar yapılıyor. Bakım işlemi klimanın tam randımanlı bir şekilde çalışmasının yanı sıra ileride oluşabilecek arızaları da minimum seviyeye indiriyor.

Klima Bakımında Neler Yapılır?

Klima bakımında, cihazınızın tüm sistemleri ve parçaları kontrol edilerek ideal hale getiriliyor. Bakım sırasında yapılan işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Klimanın hava filtrelerinin belirli zaman aralıklarıyla temizlenmesi gerekiyor. Daha iyi hava akışı için filtreleri haftada bir ya da iki haftada bir kendini temizleyebilirsiniz.
  • Klimaların içerisinde iklimlendirme sağlayan gaz bulunuyor. Gaz miktarını en az yılda bir kez kontrol ettirmelisiniz. Bu kontrol işlemini işinde uzman kişilere yaptırmanız gerekiyor.
  • Klima bakımında, bakır boru hattının kontrolü büyük önem taşıyor. Ezilme, yıpranma, kaçak gibi olumsuz durumların olup olmadığı kontrol edildikten sonra ihtiyaç dahilinde müdahale edilmesi gerekiyor.
  • Klimanın drenaj hattının kontrolü de önemli konuların arasında yer alıyor. Drenaj hattının ek yerleri ve drenaj pompası kontrolü bu işlemlerin başında geliyor.
  • Klimanın dışarıda bulunan ünitesinin de belirli zamanlarda kontrol edilmesi bakımın en önemli unsurlarından biri. Dış ünitenin hava kanallarında oluşan toz, kir, yaprak gibi unsurları aylık olarak kendiniz temizleyebilirsiniz. Dış ünitenin iç kısmının kontrolü ise yıllık bakım sırasında yetkili servisler tarafından yapılması gerekiyor.
  • Klimanın iç ünitesinin elektrik tesisatı, ses, performans ve verimlilik gibi bakımlarını en yılda bir kez yaptırmalısınız. Bu bakımlar yine işinde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.
  • Klima çalışırken, iç ve dış sıcaklık değerlerini kaydederek kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda cihaz çalışır durumdayken fan, kompresör gibi parçaların titreşimlerini ve sesini gözlemleyebilirsiniz.

Klima Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Klimaların yıllık bakımının en az yılda bir kez yapılması uzmanlar tarafından öneriliyor. Eğer klimanızı hem soğutma hem ısıtma amaçlı kullanıyorsanız, bakımını ilkbahar ve sonbahar ayları olmak üzere yılda iki kez yaptırabilirsiniz. Cihazların yıllık bakımının işinde uzman kişiler ya da yetkili servisler tarafından yapılması gerekiyor. Ayrıca haftada bir kez klimanın hava filtrelerini, dış ünitesini temizleyebilir, klima kumandasını hafif nemli bir bezle silebilirsiniz.

Klima Bakımının Önemi ve Faydaları

Klima bakımı, cihazların en randımanlı şekilde çalışması açısından oldukça büyük önem taşıyor. Belirli aralıklarla yapılan bakım klimaların uzun ömürlü çalışmasını sağlıyor. Klima filtreleri havadaki toz, polen, küf, bakteri ve virüs gibi maddeleri fengelleyerek iç mekanların hava kalitesini artırma özelliğine sahiptir. Bu nedenle klima bakımı sağlık açısından da etkili bir rol oynuyor. Bakım işleminin bir diğer faydası ise klimanızın sessiz bir şekilde oluyor. Düzenli bakım sayesinde cihazların fan, motor, kanat gibi parçaları daha sessiz bir şekilde çalışıyor. Bu sebeple, klimanızın verimli, sağlıklı, sessiz ve uzun ömürlü çalışması için bakım işlemlerini zamanında yaptırmalısınız.

Arkom Teknik bünyesinde pek çok iklimlendirme cihazı satışını uzman kadromuz ile gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda klimalar ve diğer cihazlar için pek çok bakım hizmeti de sunuyoruz. Siz de ürünlerimizden ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizi tercih edebilir, iklimlendirme ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi konu hakkında profesyonel ekibimizden faydalanabilirsiniz.