VRF klima sistemleri, en iyi iklimlendirme sistemleri olarak bilinmektedir. Merkezi sistem olarak kurulur ve her alan eşit miktarda, eş zamanlı olarak soğutulur ya da ısıtılır. Daha çok büyük bina sistemlerinde kullanılmaktadır. Kullanım yerleri arasında, otel, hastane, plaza gibi geniş kapalı alanlara sahip binalar gösterilmektedir. VRF klima sistemlerinde, bir adet dış ünite ve bu üniteye bağlı çok sayıda iç ünite bulunmaktadır. Bina dışında bulunan bir adet dış ünite ile bina içerisinde istenilen yere dekora uygun iç üniteler yerleştirilebilmektedir. Bir dış üniteye en fazla 64 iç ünite bağlantısı yapılarak sistem kurulumu gerçekleştirilebilmektedir.

VRF Klima Kullanım Alanları

Yaşanılan bölgenin coğrafi özelliklerine göre iklimlendirme sistemlerine ihtiyaç duyulur. Binalarda tüm odalarda klima sisteminin olması istenildiğinde, VRF klima sistemleri tercih edilmektedir. VRF klimalar, birbirine entegre edilmiş bağımsız çalışan iç ünite sistemlerinden oluşmaktadır. Soğutulmuş akışkanın eşit ve kontrollü yönlendirilmesini sağlamaktadır.

VRF klima sistemlerinin en çok kullanıldığı alanlar arasında şunlar sayılabilir;

 • Hastaneler
 • Eğitim kurumları
 • Oteller
 • Alışveriş merkezleri
 • Restoranlar
 • Sinema salonları
 • Konferans salonları
 • Fabrikalar
 • Villala
 • Ofisler

VRF klima sistemleri, geniş kapalı alan ve birden fazla oda bölümü bulunan binalar için kullanılmaktadır. Kurulum sonrası, sağladığı avantajların çok olması, kullanıcılara işletme maliyeti açısından kar sağlamaktadır.

VRF Klimaların Avantajları

VRF klimalar, kurulu bulundukları her ortamda, eş zamanlı ve eşit iklimlendirme yapmaktadır. Büyük binalar için en iyi iklimlendirme çözümü olarak geliştirilmiş ve yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır.

VRF klimaların sağlamış olduğu avantajlar şunlardır;

 • Düşük işletme maliyeti
 • Düşük ses seviyesinde çalışma
 • Küçük alanlara montajının yapılabilmesi
 • Sıcak ve soğuk havayı eşit miktarda dağıtır
 • En iyi konforu sağlar
 • Alan dekoruna uygun seçenekleri vardır
 • Alanı kullanacak kişi sayısına göre iklimlendirme sağlar
 • Enerji tasarruflu olarak çalışır
 • Montaj ve bakım işlemleri kolaydır.
 • Bina otomasyon sistemlerine uyumludur

Bu avantajları, düşük enerji kullanarak ve en iyi konforu sağlayarak göstermektedir. Farklı modellerinin olması ve oda dekoruna yardımcı olmaktadır. Hem en iyi görüntüyü oluşturmakta hem de fazla yer kaplamamaktadır.

VRF Klima Modelleri

VRF klima sistemlerinde, kurulumun yapılacağı binaların özelliklerin, iç ve dış ünite yapılarına ve çalışma prensiplerine göre farklı modeller kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte VRF klima modelleri de sürekli geliştirilmekte ve yeni sistemler ile üretilmektedir. VRF klima iç ünite modelleri, duvar tipi, tavan tipi, salon tipi, kaset tipi, kanallı, yer tipi gibi farklı modellerden oluşuyor. VRF klima dış ünite modelleri, hem ısıtma hem de soğutma sistemini sağlayan en iyi teknolojilere sahiptir. Dış ünite sistemine bağlı kurulumu yapılacak olan iç üniteler, alan durumuna göre ayrı ayrı seçilebilmektedir.

VRF Klima Bakımları

VRF klima sistemlerinin avantajlı olabilmesi ve sürekli verimli çalışabilmesi için bakımlı olmasına özen gösterilmelidir. VRF klimaların bakım işlemleri kolaydır ve bakım yapıldığında, uzun ömürlü olarak daha yüksek performansta kullanılması sağlanacaktır. VRF klimalarda dış ünite ve iç ünite bakımları ayrı ayrı yapılır.

Bakımlarda yapılan işlemler şunlardır;

 • Cihaz dış temizliği yapılır
 • Elektrik kablo bağlantıları kontrol edilir
 • Gaz kaçakları kontrol edilir
 • Isı değiştirici serpantini temizlenir
 • Filtreler temizlenir
 • Cihaz iç temizliği yapılır
 • Fanlar kontrol edilir ve temizlenir
 • Elektronik kart bağlantıları kontrol edilir
 • Sensör fonksiyonları kontrol edilerek ayarlanır

VRF klima sistemleri, merkezi olarak çalışan bir sistem olduğu için tüm bakımların yetkili servisler ve uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Teknik vasfı olmayan kişilerin yapacakları müdahaleler, arızaların büyümesine neden olabilecektir.

VRF Klima Kapasite Hesaplaması

Klima sistemine ihtiyaç duyulan alan için doğru cihazın belirlenmesi, kapasite hesaplaması ile yapılmaktadır. VRF klima kapasite hesaplamasına, coğrafi bölge kat sayısı, alan ölçüsü ve alanda bulunacak kişi sayısı değerleri kullanılmaktadır. Ülkemizde her bölgenin iklim şartlarına göre belirlenmiş hesaplama katsayıları vardır. Kapasite hesaplamasında kişi başı değer olarak genellikle 600 değeri kullanılır. 600 sayısı, kişi sayısı ile çarpılır ve coğrafi alan katsayısı x alan ölçüsü işlemi sonucu ile toplanarak, kullanılacak olan cihazın btu/h değeri belirlenir. Bu hesaplama yapılarak ürün seçildiğinde, VRF klimalar daha çok avantaj sağlayacaktır.

Düşük İşletme Maliyet Avantajı

VRF klimaların sağladığı avantajlar değerlendirilirken ilk sırada düşük işletme maliyeti gelmektedir. İlk kurulum işlemlerinde maliyet biraz yüksek olarak görülebilir. Ancak VRF klimalar kullanılmaya başlandığında, enerji tasarruflu çalıştığı için faturalarda düşüş sağlayacaktır. Enerji tasarrufu ile kurulum masrafını kısa sürede çıkartacak ve işletmeye maliyet avantajı sağlamaya başlamış olacaktır. İşletmeler, tüm bina içerisindeki kapalı alanları, düşük maliyetli olarak istenilen ısı derecesine ulaştırabilecektir.

Küçük Alanlarda Kullanılması

VRF klima modellerinin kompakt tasarımları, her oda yapısında kullanılmasını sağlamaktadır. Farklı tasarım seçeneklerini bulunduğu için küçük mekanlarda bile rahatlıkla kullanılabilmekte ve en verimli çalışabileceği yer belirlenerek montajı yapılabilmektedir. VRF klima sistemleri için projeler hazırlanırken, odaların yapılarına ve kullanım alanlarına uygun model seçimi yapılabilmektedir. Kompakt tasarımları sayesinde, oda dekoruna yardımcı olmakta ve fazla yer kaplamamaktadır. Görüntüsü ile rahatsızlık oluşturmamaktadır.

Düşük Ses Avantajı

VRF klimalar, otellerde, hastanelerde, eğitim kurumlarında, konferans salonlarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Buralarda, VRF klima sistemlerinin tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden birisi, çok sessiz çalışması ve ses çıkartarak dikkat dağıtmamasıdır. Otellerde ya da konutlarda yatak odalarında sessiz çalıştığı için uymakta olanları rahatsız etmemektedir. VRF teknolojisinde geliştirilmiş fan sistemleri kullanılmaktadır. Geliştirilmiş fan teknolojisi sayesinde, çalışırken varlığını unutturmakta ve tüm kullanım yerleri için ideal ürünler arasında gösterilmektedir. Düşük ses ile birlikte, hem ısı hem de soğutma sağladığı için işletmeleri ayrı ayrı masraflardan kurtararak avantaj sağlamaktadır.

VRF Klima Seçimi

Binaların, iklimlendirme ihtiyaçlarını karşılanabilmesi için VRF klima seçimlerinin doğru yapılması gerekiyor. Seçilen ürününün, yüksek performansta çalışarak ihtiyacın karşılaması ve avantaj sağlaması lazımdır. Bunun için seçim öncesinde, bina keşfi, kapasite hesaplaması, klima fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi, bütçenin belirlenmesi, iç ünite adedi gibi tüm seçeneklerin değerlendirilmesi gerekiyor. Klima sistemleri, kullanım amacına göre seçilmelidir. VRF klima sistemlerinde, kullanılacak olan iç ünite sayısı belirlenirken, odaların durumlarına göre en kompakt tasarımlar seçilmelidir. Oda içerisinde fazla yer kaplamamasına ve dekor özellik kazandırmasına dikkat edilmelidir. VRF klima, iç ünitelerinde, soğutma ve ısıtma kapasiteleri alan ölçüsüne göre hesaplanmalıdır. İşletmeler, belirlemiş oldukları bütçelere göre farklı modelleri seçerek, sistem kurulumunu gerçekleştirebilirler.