VRF Klima Kullanım Avantajları

VRF klima; merkezi olarak kurulan, hem ısıtma hem soğutma işlemlerini eşit miktarda sağlayan bir sisteme sahiptir. VRF sistemler bir adet dış ünite ve bu üniteye bağlı olarak çalışan çoklu iç ünitelerden meydana gelir. Pek çok alanda kendine yer bulan VRF klima sistemleri avantajlı özellikleriyle hem kullanışlılığı hem maliyet tasarruflarını bir arada sunar. Bu klima seçeneğinin kullanıcıya sunmuş olduğu avantajlara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

VRF Klima Kullanım Alanları

VRF klima kullanım alanları, çok sayıda iç üniteye ihtiyaç duyulan mekanlardan oluşur. Dış üniteye entegre edilmiş, birbirinden bağımsız çalışan iç üniteler mekanların istenilen yerlerine monte edilerek, iklimlendirme görevini yerini getirir. Sistemler genel olarak; hastane, otel, eğitim kurumları, alışveriş merkezleri, restoran, konferans ya da sinema salonları, fabrika gibi alanlarda kullanılır. Büyük alana sahip ofis ve villa gibi yerler için de bu sistemler iyi bir seçenek olur.

VRF Klimaların Avantajları Neler?

Büyük alanlar için uygun olan VRF klimalar, gün geçtikçe daha çok rağbet gören cihazlardır. İşletmeler ve büyük alanlar için çeşitli artılar sunan bu klimalar, ortamın büyüklüğüne bağlı olarak farklı avantajları beraberinde getirir. VRF klima avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • İşletmelerin iklimlendirme maliyetlerini daha düşük seviyerlerde tutar.
  • VRF klimalar düşük ses seviyesinde çalışır.
  • Sıcak ve soğuk havayı kurulduklara alanlara homojen şekilde dağıtır.
  • Pratik kullanım özelliğiyle konfor vadeder.
  • VRF klimaların montajı küçük alanlara bile yapılabilir.
  • Mekânın dekoruna uygun tasarım seçenekleriyle kişiselleştirebilir ürün deneyimi sunar.
  • Mekânda bulunan kişi sayısına göre iklimlendirme sağlayarak çok yönlü avantajlar elde etmenizi sağlar.
  • VRF klimalar oldukça enerji tasarrufu sağlayan ürünlerdir.
  • Sistemlerin montaj ve bakım işlemleri kolaydır. Bina otomasyon sistemlerine uyum sağlayacak çözümler sunar.

VRF Klima Modelleri

VRF klima sistemlerinin farklı modelleri bulunur. Bu modeller çalışma prensiplerine, iç ve dış ünite yapılarına göre çeşitlenir. VRF klima iç ünite modellerinin; duvar, tavan, salon, kaset, yer tipi gibi farklı çeşitleri bulunur. Bütün VRF sistemler hem ısıtma hem soğutma işlevini en iyi şekilde sağlayan teknolojilere sahiptir. VRF klima seçimi yaparken bazı kriterler göz önüne alınmalıdır. Öncelikle mekânın büyüklüğüne göre kaç adet iç ünite gerektiği tespit edilmelidir. Bunun için seçim öncesi bina keşfi ve kapasite hesaplaması yapılması gerekir. Ayrıca VRF klima seçimi için belirli bir bütçe belirlenmelidir. Tüm bu kriterler sonucunda ihtiyacınızı ve bütçenizi karşılayan ürünler arasından seçim yapabilirsiniz.

VRF Klima Bakımları

VRF klimaların da her klima gibi belirli aralıklarda bakımlarının yapılması gerekir. VRF sistemlerin bakımı oldukça kolaydır. Bu tür klimaların iç ve dış ünitelerin bakımı ayrı ayrı olarak yapılır. Bakım işlemleri arasında; cihazın iç-dış temizliği, ısı değiştirici serpantin temizliği, filtre temizliği, fan temizliği gibi işlemler mevcuttur. Ayrıca elektrik kablo bağlantıları, gaz kaçağı ve elektronik kart bağlantıları da bakım sırasında kontrol edilir.

VRF Klima Kapasite Hesaplaması

VRF klima sistemleri için mekâna uygun cihazın belirlenmesi kapasite hesaplanması ile yapılır. Kapasite hesaplaması sırasında; coğrafi bölge kat sayısı, alanda bulunan kişi sayısı ve alan ölçüsü değerleri baz alınır. Bu hesaplamada kişi başı değer 600 olarak belirlenir. Hesaplama işlemi için 600 sayısı mekândaki kişi sayısı ile çarpılır. Daha sonra ise coğrafi alan sayısı ve alan ölçüsünün çarpımıyla toplanır. Tüm bu işlemler sonucu mekanda ihtiyaç duyulan btu/h değeri ortaya çıkar.

Arkom Teknik bünyesinde yer alan VRF klima sistemlerini nceleyerek bütçenize ve ihtiyacınıza uygun olan ürünü seçebilir, hemen kurulum talep edebilirsiniz.