Vrf klima sistemini bilenen klima sistemlerinden ayıran bazı özellikleri vardır. Vrf sistemlerinde, bir dış ünite ve birden fazla iç ünite vardır. Yani bir dış üniteye bağlı çok sayıdaki iç ünite birbirinden bağımsız olarak çalıştırılabilmektedir. Tanım olarak, değişken soğutucu akışkan debisini, kapalı alanın ihtiyacına göre kontrol eden sistemlerdir. Vrf klima sistemleri, çok geniş kapalı alanlarda ve birden fazla bölümü bulunan binalarda, merkezi sistem olarak kullanılmaktadır. Vrf klima sistemlerinde, aynı anda çok fazla iç ünite çalıştığı için sürekli bakımlı olması önemlidir.

Vrf Klima Bakımları

Klima sistemleri, kapalı alanlarda, ihtiyaca göre iklimlendirme yapılmasını sağlamaktadır. Ortam havasının ısı değerinin ayarlanması ve temizlenmesi, sağlık açısından önemlidir.

Vrf klima sistemlerinin bakımları şu açıdan çok önemlidir;

 • Bakımlar, insan sağlığı açısından önemlidir,
 • Birçok hastalıktan korunmayı sağlar,
 • Yapılan bakımlar sayesinde, havada bulunan bakteri ve polenler temizlenmiş ve daha rahat nefes almayı sağlar,
 • Klima sisteminin kullanım ömrünü uzatır,
 • Bakımlar yapıldığında, klima arızalarının önüne geçilmiş olur,
 • Bakımı yapılan her klima, yüksek performansla çalışır ve enerji tasarrufu sağlar.

Vrf klima sistemlerinin bakımı, hem sistemin arıza vermeden kesintisiz çalışması hem de insan sağlığı açısından çok önemlidir. Bakımı ve temizliği yapılan klimalar, havadaki gözle görülemeyen toz taneciklerini temizleyecektir.

Vrf Klimaya Bakım Yapılmadığında Ne Olur?

Vrf klima sistemlerinin bakımlarının öneminden bahsedilirken, bakım yapılmadığında neler olabileceğinin bilinmesi gerekir. Klima sistemi kurulduğunda, istenilen ve ihtiyaç duyulan gereksinimlerin karşılanması için sorunsuz çalışması istenmektedir. Periyodik bakımları zamanında yapılmayan klima sistemlerinde şu olumsuzluklar görülebilecektir.

 • Vrf klima çalışma performansı ve verimliliği düşer
 • Daha fazla enerji harcamaya başlar ve elektrik faturalarında %40 oranında artışa neden olur
 • Filtreler kirlendiği için kötü koku vermeye başlar
 • Dış ünite kompresörleri dengesiz çalışmaya başlar ve kısa sürede arızalara neden olur
 • Tüm sistemin kullanım ömrü kısalır

Tüm bunlar göz önünde bulundurularak, vrf klima sistemlerinin bakımının neden önemli olduğu bilinmeli ve tüm bakımları zamanında yapılmalıdır.

Vrf Klima Bakımlarında Yapılması Gerekenler

Klima bakımları, cihazların verimliliğinden daha çok sağlık açısından önemlidir. Klima filtrelerinde ve cihaz içerisinde biriken tozlar, temizlenmediğinde, zamanla bakteri oluşturmaya ve ortam havasını bozmaya başlayacaktır. Ortama yayılan bakteriler, lejyoner hastalığı denilen sağlık sorunlarının görülmesine neden olabilecektir.

Vrf klima bakımlarında yapılması gerekenler şunlardır;

 • Dış ve iç ünite cihazlarının temizlenmesi
 • Tüm elektrik besleme akımlarının ve gerilimlerin ölçülmesi
 • Gaz kaçağı kontrollerinin yapılması
 • Tüm basınç devrelerinin ölçülmesi
 • Hava emiş filtrelerinin kontrol edilerek temizlenmesi
 • Tüm elektronik kartların kontrolü

Klimalar kullanıldıkları alanların yapısına göre belirlenen periyodik dönemlerde filtre temizliği yapılması ve yılda 2 ya da 3 kez filtrelerin değiştirilmesi tavsiye ediliyor.

Klima Bakımlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klima bakımlarında dikkat edilecek olan hususlar, kullanıcı açısından dikkat edilecekler, servis tarafından dikkat edilecekler olarak iki grupta değerlendirilebilir. Kullanıcı açısından dikkat edilecek en önemli konu, bakım taleplerinin, periyodik düzene göre zamanında yapılmasıdır. Bakım işlemlerinin, yetkili servis ve bakım konusunda uzman kişiler tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir. Vrf klima sistemleri, merkezi sistem olarak kurulmakta, bir dış üniteye 64 iç üniteye kadar bağlantıdan oluşabilmektedir. Sistem hakkında teknik bilgisi olmayan kişilerin yapacakları her bakım müdahalesi, arızaları çözmeyecek, farklı arızaların oluşmasına neden olabilecektir. Bakımlarda, cihaz performans ayarı yapılamayacağı için istenilen verim alınamayacak ve maliyetler artacaktır.

Vrf Klima Yetkili Servis Bakımları

Vrf klima sisteminin kurulu bulunduğu, binalarda sistem bakımlarının zamanında yapılması için yetkili servislerle sözleşmeler yapılabilir. Yapılan sözleşmelerde, servisler, tüm sistemi planlanan tarihe göre zamanında gecikme olmadan bakımları yapacağı belirtilir. Vrf klima bakımlarının önemli olduğu bilindiği ve sözleşme ile sorumluluklar yetkili servise verildiği için tüm bakımlar, alanında uzman elemanlar tarafından yapılacaktır. Bu tüm bakım hizmetlerinin en kaliteli ve güvenli olarak yapılmasını sağlayacaktır. İç ünite ve dış ünite bakımlarının nasıl yapılacağı, nelere dikkat edileceği bilinmekte, tüm bakım işlemleri daha kontrollü olarak yapılmaktadır.

Vrf Klima Dış Ünite Bakımı

Vrf klima sistemlerinde, sistemin merkezi olarak kabul edilen dış üniteler, düzenli olarak kontrol edilmelidir. Dış ünite bakımlarında, genel temizlik, gaz kaçağı kontrolü ve tüm kablo bağlantıları kontrol edilir. Dış ünitelerde oluşabilecek olan arızalar, iç ünite sistemlerini de etkileyecek ve iklimlendirme görevinin yapılması engellenmiş olacaktır. Dış ünite bakımları ve kontrolleri yapılmadan, iç ünite bakımlarına başlanmamalıdır. Dış ünitelerde, yedekleme sistemleri bulunmakta, çalışmakta olan kompresör arıza yaptığında, hemen yedek kompresör devreye girerek, sistemin devamlılığını sağlar. Ancak arıza tespit edildiğinde, dış ünite bakımı yapılarak sorun hemen giderilmelidir.

Vrf Klima İç Ünite Bakımı

İç ünitelerin tüm bakımları, yetkili bakım ekipleri tarafından yapılmalıdır. Vrf klimaların tüm sistemlerinin bakımı önemlidir ve bakımlar sayesinde sistemin hiç sorun çıkarmadan, yüksek verimlilikte kullanılması sağlanır. İç ünitelerde bulunan filtrelerin, düzenli kontrol edilerek temizlenmesi, kötü kokunun ve hastalıkların oluşması önlenmesi açısından önemlidir. İç ünite bakımlarında, filtre temizliği ile birlikte cihaz iç ve dış temizliği komple yapılır. En önemli ve mutlaka kontrol edilmesi gereken bölüm ise klima sensörleridir.

Vrf Klimaların Çalıştırılması

Vrf klima sistemleri, kurulum sonrasında, çalıştırılarak, tüm beklentilerin karşılanması sağlanır. Çalıştırılan klimaların, tüm bakımları, zamanı geçmeden, zamanında yapıldığında, cihazlarına daha uzun ömürlü olması sağlanacaktır. Vrf klimalar, ortamın ihtiyacına göre soğuk hava ya da sıcak hava akışı sağlamaktadır. Klimalar çalıştırıldığında, istenilen verimlilik alınmaya çalışılır. İstenilen verimliliğe ulaşabilmek için klima sistemi arıza yapmadan, düzenli bakımların yapılması gerektiği ve bakımların ne kadar önemli olduğu bilinmelidir. Servisler tarafından yapılan ayar bozulmadan kullanılmalı ve üfleme hız limitlerine dikkat edilmelidir. Bakım hizmetleri verilirken, yetkili ekipler, çalışmakta olan klimaların üfleme durumlarını ve performans ölçümlerini yaparlar. Mevsimsel hava şartlarına göre çalıştırma modu ayarı yapılarak, klimalar kullanılmalıdır.

Enerji Tasarrufu İçin Vrf Klima Bakımı

Vrf klimaların, bakımları hem cihazın yüksek performansla çalışması hem de çalışırken mümkün olduğu kadar, enerji tasarrufu yapması için önemlidir. Klimalara yapılacak olan bakımların getirisi, sağlık, verim ve ekonomi olarak üç önemli alanda görülmektedir. Bakımları yapılan klimalar, sürekli temiz hava üfleyecek, havadaki zararlı bakterileri temizleyecektir. Cihaz bakımlı olduğu için yüksek verimlilikle çalışacak ve tüm beklentileri karşılayacaktır. Bakımlı klimalarda arıza söz konusu olmayacak, verimli çalıştığı için cihaz zorlamayacak ve daha az enerji kullanacaktır. Bu enerji tasarrufu getirecektir. Vrf klima bakımları, her açıdan çok önemlidir.