Split Klima Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri

İç mekânlar için hem ısıtma hem soğutma görevi üstlenen klimaların farklı çeşitleri bulunur. Split klimalar ergonomik yapısı ve çevre dostu özelliğiyle ön plana çıkar. Evin içindeki havayı daha hızlı şekilde soğutan bu klima seçeneği iç ve dış ünite sistemiyle kullanıma sunulur.

Peki, split klima nedir? Split klima çeşitleri neler? Bu yazımızda split klima hakkında merak edilen detaylara yer vereceğiz.

Split Klima Nedir?

Split klimalarda iç ve dış ünite bulunur. İç ünite ortam sıcaklığını soğuturken, dış ünite ise soğutulan havayı dışarıya atar. İki üniteli sistemi sayesinde split klimalar iç mekânları hızlı bir şekilde ısıtma ve soğutma özelliğine sahiptir. Geniş kullanım alanına sahip olan split klima sistemleri başta ev olmak üzere ofis, çeşitli iş yeri ve işletmelerde kullanılır. Split klimalar, pratik ve kullanıcı dostu özellikleri sayesinde günümüzde sıkça tercih edilen iklimlendirme cihazları arasında yer alır.

Split Klima Türleri Nelerdir?

Split klima çeşitlerine göre ürünlerin çalışma prensipleri ve özellikleri değişiklik gösterebilir. Bu türler farklı boyuttaki iç mekânları iklimlendirmek için çeşitli seçenekler sunar.

Duvar Tipi Split Klima

Duvara monte edilerek kullanılan modeller, genel olarak küçük ya da orta büyüklüğe sahip iç mekânlar için uygundur. Kolay kullanım ve montaj özelliğine sahip olan duvar tipi split klimalar, kullanıcılara pratik bir kullanım imkânı sunar.

Tavan Tipi Split Klima

Tavan tipi split klimalar, iç mekânların tavan arasına veya asma tavanın arkasına monte edilir. Daha geniş alanlar için ideal olan tavan tipi modeller, estetik tasarımı sayesinde bulunduğu ortamın dekorasyonuna katkıda bulunur.

Kaset Tipi Split Klima

Kaset tipi split klimalar, genellikle geniş alanlara sahip ticari işletmelerde tercih edilir. Tavana monte edilerek kullanılan modeller, dört yöne doğru hava üfleyebilme özelliğine sahiptir. Kaset tipi split klimalar, konforlu kullanımı ve sessiz çalışma prensibiyle ön plana çıkar.

Mono Split Klimalar

Mono split klimalar, iç ve dış olacak şekilde iki adet üniteden oluşur. Bu klimalar yazın soğutma, kışın ise ısıtma işlevini yerine getirir.  

Multi Split Klima

Multi split klima modelleri bir dış üniteye bağlı birden fazla iç ünite sistemiyle kullanıma sunulur. Bu sayede farklı alanları ayrı ayrı ısıtıp soğutabilir.

Split Klima Avantajları Nelerdir?

Split klima özellikleri ve gelişmiş donanımıyla kullanıcı beklentisine hitap etmeyi başaran seçenekler arasında yer alır. Bu klima seçeneği hem kullanım hem montaj açısından pratik bir deneyim sunar. Sessiz çalışma özelliğine sahip olan split klimalar, konforlu özelliğiyle ön plana çıkar. Aynı zamanda harcadığı düşük enerji sayesinde bütçe dostu bir anlayış benimser.

Bu klimalar mekânların hava kalitesini artırmak için hava filtrelerinden yararlanır. Filtreleri sayesinde bulunduğu ortamdaki alerjik reaksiyonları minimuma indirir. İki farklı üniteden oluşan split klimalar hem ısıtma hem soğutma işlevi ile kullanıma sunulur. Bu özelliği sayesinde yazın etkili bir soğutma kışın ise ısıtma sağlamak amacıyla tercih edilir.

Split Klima Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Split klima seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Seçim yaparken öncelikle mekânın fiziksel özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Klimanın modeline ve büyüklüğüne bu şekilde karar vermeniz verim açısından oldukça önemlidir.
  • Klima seçeneklerinin enerji tüketimi de seçim aşamasında önemli bir rol oynar. Düşük enerjili modeller hem maliyet hem çevre çözümleri açısından avantaj sağlar.
  • Klima modellerinin gürültü seviyesi yatak odası, bebek odası ya da iş yeri gibi alanlar için önem taşır.
  • Her modelin ısıtma ve soğutma kapasiteleri farklı olacağı için ürün özelliklerini iyi incelemek gerekir. Bu noktada mekâna uygun bir klima seçimi yapmak hem konfor hem verim açısından önemlidir.
  • Klima seçimi yaparken ayırabileceğiniz bütçe de önemli faktörler arasında bulunur. Farklı fiyat aralıklarına sahip olan ürünler arasından fiyat performans açısından size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Siz de split klima, teknik servis ve bakım işlemleri için profesyonel hizmet almak arıyorsanız Arkom Teknik’in alanında uzman ekibiyle tanışın!