Salon Tipi Klima: Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

İklimlendirme çözümlerinin en başında gelen klimaların çeşitli türleri mevcut. Salon tipi klima modelleri de bu çeşitlerin arasında yer alıyor. Salon tipi klima nedir, nerelerde kullanılır ve avantajları nelerdir konularına birlikte göz atalım.

Salon Tipi Klima Nedir?

Salon tipi klima, genellikle iç mekanlarda tercih edilen iklimlendirme cihazlarıdır. Adından anlaşılacağı gibi eşit hava dağılımı gereken geniş mekanlarda tercih ediliyor. Isıtma ve soğutma işlemlerini kolaylaştıran salon tipi klimalar, homojen hava dağılımını beraberinde getiriyor. Genel olarak dikey formda üretilen modeller, yüksek performansıyla dikkat çekiyor. Salon klima ölçüleri modellerine göre farklılık gösteriyor.

Salon Tipi Klima Nerelerde Kullanılır?

Salon tipi klimalar, hemen hemen bütün mekanlarda kullanılıyor. Geniş bir kullanım alanına sahip olan klimalar; fabrika, otel, restoran, kafe, sinema gibi işletmelerde sıklıkla tercih ediliyor. Eğitim kurumları, hastane, çeşitli devlet daireleri gibi kamu alanlarında da iklimlendirme için iyi bir seçenek oluyor. Salon tipi klimalar havaalanı, alışveriş merkezi, düğün salonu gibi oldukça geniş alana sahip mekanlar için de çözümler sunuyor. Bu klima modelleri kullanıldığı mekanlara uygun olarak güçlü fan sistemleri barındırıyor.

Salon Tipi Klima Avantajları Nelerdir?

Salon tipi klimalar kullanıcılara bazı avantajlar sağlıyor. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Salon tipi klimalar, yüksek tavanlı mekanlara uyum sağlar.
 • Güçlü ve homojen bir hava akımı sunar. Bu özellik klimanın daha verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Bağımsız çalışma sistemi sayesinde sıcaklığı otomatik bir şekilde ayarlayarak, pratik bir kullanım olanağı tanır.
 • Salon tipi klima modelleri yüksek güç modunda uzun süre çalışabilir. Bu özelliği ile ortam sıcaklığını hızlı bir şekilde düşürme avantajına sahiptir.
 • Soğutma ve ısıtma işlevlerinin yanı sıra çeşitli hava akışı seçenekleriyle fonksiyonel bir kullanım sunar.
 • Salon tipi klimaların taşınması ve montajı oldukça kolaydır. Bu sayede klimayı dilediğiniz yere taşıyabilir, hiçbir yardım almadan çalıştırabilirsiniz.
 • Modellerin zaman ayarlama modu bulunur. Bu modu kullanarak çalışma süresini belirleyebilirsiniz.
 • Isıtma ve soğutma modlarında ortamı en ideal şekilde iklimlendirme özelliğine sahiptir.
 • Salon tipi klimalar, sessiz çalışma modu sayesinde mekanda bulunan kişileri rahatsız etmez. Sessiz çalışma modu özellikle kütüphane, konferans salonu, ofis, ev gibi ortamlar için önemlidir.

Salon Tipi Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Salon tipi klima seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler bulunuyor. Seçim yaparken doğru karar vermek klimanın verimli kullanılması için önem taşıyor. Salon tipi klima alırken dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

 • Öncelikle klimanın gücünün, mekana uygun olması gereklidir. Bu nedenler mekan büyüklüğü göz önüne alınarak, detaylı bir seçim yapılması gerekir.
 • Modellerin enerji tüketim özelliği incelemelidir. Enerji verimliliği hem çevresel açıdan hem de bütçe açısından önem taşır.
 • Salon tipi klima modelleri, havada bulunan birtakım partiküller için filtreler içerir. Klimaların filtre özellikleri incelenmeli ve kaliteli filtreye sahip ürünler tercih edilmelidir.
 • Klimaların çalışırken çıkardığı ses, gürültü seviyesi açısından büyük bir etken olur. Sessiz çalışma prensibine sahip olan modeller, çok daha konforlu bir ortam sağlar.
 • Klima modelleri özelliklerine göre geniş bir fiyat skalasına sahiptir. Siz de bütçenize en uygun olan ürünü seçmelisiniz.

Salon Tipi Klima ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Salon tipi klima nedir?

Salon tipi klimalar, daha geniş alanlar için tercih edilen modellerdir.

Salon tipi klima nerelerde kullanılır?

Salon tipi klimalar, kamusal alanlardan özel işletmelere kadar pek çok iç mekanda tercih edilir.

Salon tipi klimaların avantajları nelerdir?

Salon tipi klimaların otomatik sıcaklık ayarı, otomatik arıza tespiti, yüksek güç modunda çalışabilme, sessiz çalışma modu gibi avantajları bulunur.

Salon tipi klima kurulumu nasıl yapılır?

Salon tipi klima kurulumu, genel olarak yetkili servisler tarafından yapılır. Yetkili servisler, klimayı mekana en uygun olacak şekilde monte eder.

Salon tipi klima hangi mekanlar için uygundur?

Salon tipi klimalar, yüksek tavanlı ya da geniş alana sahip mekanlar için uygundur.