Merkezi İklimlendirme Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Büyük binalar, alışveriş merkezleri ve ofisler için hayati öneme sahip olan merkezi iklimlendirme sistemleri, geniş alanlarda iklimlendirme çözümü sunar. Bu sistem sayesinde binaların içindeki hava temizlenir; sıcaklık, nem ve kalite açısından ideal bir ortam oluşur. Merkezi iklimlendirme sistemleri; soğutma, ısıtma, nemlendirme, havalandırma ve hava temizleme özellikleriyle bulunduğu alanın konforunu artırır. Merkezi iklimlendirme sistemlerinde en çok tercih edilen modellerinden biri olan Vrf Klima Servisi konusunda uzman firmamızdan destek alabilirsiniz.

Merkezi iklimlendirme sistemiyle ilgili merak ettiğiniz detayları bu yazımızda topladık.

Merkezi İklimlendirme Nedir?

Merkezi iklimlendirme, geniş alanlarda ortamdaki havayı temizleme ve kontrol altına alma amacıyla geliştirilmiş özel sistemlerdir. Hava dolaşımını kontrol eden bu sistemler, aynı zamanda insan sağlığı için ideal hava kalitesini oluşturmaya da yardımcı olur. Genellikle merkezi iklimlendirme sistemleri alışveriş merkezlerinde, fabrikalarda ve atölyelerde büyük bir yer kaplar.

Bir binanın iklimini tek yerden kontrol etme imkânı sunan merkezi iklimlendirme sistemleri, hem kullanım kolaylığı hem verimlilik sağlar. Bu sistemler sayesinde binanın havasını temizleyebilir, enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Bakımı kolay olduğu için çalışma sürekliliği açısından da avantaj sunar. Homojen iklim sağlama özelliği bulunan merkezi iklimlendirme sistemlerinin profesyonel bir şekilde kurulması ve bakımının yapılması oldukça önemlidir.

Merkezi İklimlendirme Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi iklimlendirme sistemleri içinde birden fazla temel bileşen bulunur. Bunların başında dış ünite yer alır. Bu ünite büyük vantilatörler, ısıtma ve soğutma bobinlerinden oluşur. Dışardaki havayı işleterek soğutma veya ısıtma yapar. Bina içinde farklı bölgelere yerleştirilen iç üniteler, fanlar aracılığıyla iç mekâna temiz hava sağlar. Termostat ve kontrol sistemleri, merkezi iklimlendirme sistemlerini yönetir. Sıcaklık, nem ve hava kalitesi gibi verileri izleyerek daha verimli çalışma imkânı sunar. İç mekândaki havayı farklı bölgelere homojen bir şekilde dağıtma görevi görür. Filtreler ise havada bulunan polen, toz, kir gibi tüm pislikleri temizlemekle görevlidir. Bu filtreler sayesinde ortamdaki havanın kalitesi yükseldiği için verimlilik de artar.

Merkezi iklimlendirme sistemleri çalışma prensibi ise şu şekilde işler:

 • Dış ünite, soğutucu akışkanı sirküle eder ve ısıyı alır.
 • Isıyı alan soğutucu akışkan, iç ünitelerde gezer ve iç mekandan aldığı ısıyı absorbe eder.
 • Absorbe edilen bu ısı, iç üniteler tarafından havayla etkileşimli bir şekilde ortama dağıtır ve böylece iç mekân sıcaklığını istenen seviyeye getirir.
 • Isı alınan soğutucu akışkan yeniden dış üniteye gönderilir ve burada gaz fazına dönüştürülür. Ardından bir sonraki ısı alım sürecine başlanır.

Merkezi İklimlendirme Sistemi Avantajları Nelerdir?

Merkezi iklimlendirme sistemlerinin avantajları özellikle büyük binalar için hayati öneme sahiptir. Bu sistemlerin sunduğu avantajlar şöyle sıralanabilir:

 • Merkezi iklimlendirme sistemi sayesinde geniş bir alanın iklimini tek bir yerden kontrol etmek mümkündür. Bina içinde homojen hava kalitesi elde edebilirsiniz.
 • Merkezi iklimlendirme sistemlerinde genellikle enerji verimliliği özelliği bulunur. Böylece büyük binalarda düşük maliyetle hava kalitesini artırabilirsiniz.
 • Dış ünitelere sahip merkezi iklimlendirme sistemleri düşük gürültü ile çalışır.
 • Büyük merkezi sistemler, güçlü ve profesyonel bir şekilde tasarlandığından daha az bakıma gereksinim duyar. Uzun ömürlü ve güvenli kullanım imkânı verir.
 • Merkezi iklimlendirme sistemlerinde bulunan uzaktan kontrol seçeneği istediğiniz hava sıcaklığını ve kalitesini dilediğiniz yerden yönetmenize yardımcı olur.
 • Yüksek kaliteli filtrelerden oluşan merkezi iklimlendirme sistemleri havadaki tüm partikülleri etkili bir şekilde yok edebilir. Böylece hava kalitesini artırır.
 • Merkezi iklimlendirme sistemlerini binanın ihtiyaçlarına göre geliştirmek ve genişletmek mümkündür. Bina değiştikçe ihtiyaçlarınıza da uyum sağlayabilir.

Binanız için merkezi iklimlendirme sistemine ihtiyaç duyuyorsanız siz de hemen Arkom Teknik ile iletişime geçebilir, kaliteli hizmet anlayışını deneyimleyebilirsiniz.