Klima Kullanımında Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Klima kullanımda enerji tasarrufu, hem çevresel faktörler hem gelen maliyet açısından önemli bir rol oynuyor. Her iki amaca da hizmet etmek için klimada yapmanız gereken bazı ayarlar bulunuyor. Klima kullanımında enerji tasarrufu nasıl yapılır, diyenler için merak edilen detayları bu yazımızda topladık.

Klimalarda Enerji Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Klimalarda enerji tasarrufu yapılması gereken ilk şey ortama uygun büyüklükte bir model seçmek. Eğer mekânın ihtiyacından daha küçük bir klima modeli seçersiniz cihazınız soğutmak için gereğinden fazla enerji harcayacaktır. Bunun tersi olarak mekâna göre büyük bir model tercih ettiğinizde ise klima ortamı çok çabuk soğutacağı için sık sık kapanıp açılacaktır. Bu iki durum da enerji harcamasını artıran nedenler arasında yer alır. Detaylı bir araştırma yaparak kullanacağınız ortama uygun klima modellerini seçebilir, sorunu çözebilirsiniz.

Periyodik Klima Bakımı

Klimaların verimli ve uzun süreli olarak çalışması için periyodik bakımlara ihtiyaç duyulur. Cihazların içerisinde yer alan toz tutucu filtreler bakıma ihtiyaç duyan yerler arasındadır. Bu filtrelerde zaman geçtikçe kir ve tozlar birikir. Bu kir ve tozlar filtrelerin verimli bir şekilde hava akışı yapmasını engeller. Hava akışının engellenmesi ise klimadan beklediğiniz performansı direkt olarak etkileyen bir faktördür. Klimanın verimli bir şekilde çalışabilmesi için toz tutucu filtreleri düzenl aralıklarla temizlemeniz gerekir. Bunun yanı sıra klimaların belli aralıklarla periyodik bakımını yaptırmak da önemli. Periyodik bakımların her yıl, işinde uzman yetkili servisler tarafından yapılması klimanın ideal şekilde enerji tüketmesi açısından son derece önemlidir..

Klima İç ve Dış Ünite Bakımları

Enerji tüketimi açısından klimanın iç ve dış ünitelerinde bulunan ısı değiştiricilerinin temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Isı değiştiricilerin tıkanması ya da kirlenmesi klimanın istenilen iklimlendirmeyi yapmasını engeller. Böyle bir durumda klimalar gereğinden fazla çalışarak yüksek düzeyde enerji harcar. Bu sebeple klimanızın iç ve dış ünite temizliğini de yılda bir kez yaptırmanız gerekir.

Klimalarda Enerji Tasarrufu Sağlamak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Klima kullanırken enerji tasarrufu yapmak için dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İlk olarak klimanın büyüklüğünün ve gücünün mekâna uygun olduğunuzdan emin olmalısınız.
  • Klima kullandığınız odanın iyi bir ısı yalıtımına sahip olması enerji sarfiyatını düşüren en önemli etkenlerin başında gelir. Bu nedenle kapı, pencere gibi alanların yalıtımlarının iyi olmasına dikkat etmeniz gerekir.
  • Klimanın açık olduğu ortamda kapı ve pencerelerinin kapalı olması soğuk ve sıcak havanın dışarıya çıkmasını engeller. Eğer klimayı kapıların açık kalması gereken mağaza ya da dükkan gibi gibi işletmelerde kullanıyorsanız hava perdesi ürününden yardım alabilirsiniz.
  • Klimanın daha verimli ve hızlı soğutma yapması için sıcak günlerde perde ya da panjurları kapatmanız iyi bir seçenek olacaktır. Böylece güneş ışığının direkt mekânın içerisine girmesini engelleyebilirsiniz.
  • Dış ünitenin doğrudan güneş alan yerlerde olması enerji harcamasını artırır. Böyle bir yerleşim söz konusu olduğunda dış üniteyi tente, gölgelik ve örtü gibi koruyucularla kapatmanızda fayda var.
  • İç ve dış ünitelerin doğru yerleştirilmesi de tasarruf açısından önemlidir. Özellikle hava giriş ve çıkış kanallarının önünün açık olması gerekir.
  • Enerji tasarrufu yapmak için klimanın derecesini ortama uygun olarak ideal şekilde ayarlamak son derece önemlidir. Ortama göre düşük ya da yüksek sıcaklıkta çalışan klimalar gereğinden fazla enerji tüketir.
  • Klimalarda bulunan bazı özellikleri kullanarak enerji tüketimini düşürebilirsiniz. Bunun için otomatik zamanlayıcı kullanabilir veya uyurken klimayı uyku modunda çalıştırabilirsiniz.
  • Evden ya da ofisten çıkarken klimayı kapattığınızdan emin olmak da enerji tasarrufu sağlayan bir başka yöntemdir.

Arkom Teknik, geniş ürün yelpazesiyle kaliteli iklimlendirme çözümlerini bir arada sunuyor. Siz de Arkom Teknik bünyesinde bulunan klima ve iklimlendirme modellerine göz atarak ihtiyacınıza uygun ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.