Klima Neden Soğutmaz?

Klimalar hem soğutma hem ısıtma için kullanılan iklimlendirme cihazlarıdır. Her mevsim kullanılabilen kimaların belirli zamanlarda bakımlarının yapılması verimli ve düzgün çalışması açısından büyük önem taşır. Klimanıza bakım yaptırdığınız hâlde soğutma yapmıyorsa kullanımdan ve teknik arızalardan kaynaklanan bir problem olabilir.

Klima soğutmadığında hangi adımları izlemeniz gerekir? Detaylı bir şekilde inceleyelim.

Klima Soğutmama Sebepleri Neler?

Sıcak yaz aylarında klimalarda meydana gelen soğutma problemleri, konforunuzu ve yaşam kalitenizi doğrudan etkiler. Klima soğutma yapmıyor, diyenler için bu durumun birçok nedeni olabilir. Klima soğutmama sebepleri şu şekilde özetlenebilir:

  • İlk olarak klima büyüklüğü ve gücü mekânın fiziksel şartlarına uygun gelmiyor olabilir.
  • Cihazın kumandasında oluşan bir arıza nedeniyle klima soğutmaya yanıt vermeyebilir. Bu nedenle kumandayı kontrol etmelisiniz.
  • Klima soğutmama nedenlerinden biri, klimanın gazının eksik ya da fazla olmasıdır. Gaı ölçümü nanaometre ile yaparak ideal seviyeye gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Klimanın bağlantılarında meydana gelen ezilme ya da kaçak durumları soğutma işlemini engelleyebilir. Böyle bir durumda cihaza ne kadar gaz basılırsa basılsın, kaçak devam eder ve soğutma işlemi olumsuz etkilenir.
  • Klima, hava kanallarının önünün kapalı olması nedeniyle soğutmuyor olabilir. Bunun için klimanın önünde kanalları kapatan eşyalar varsa onları kaldırmalısınız.
  • Kompresör arızaları da soğutmama nedenleri arasında yer alır.
  • Fanlarda oluşabilecek herhangi bir arıza, klimanın soğutma işlevini etkileyebilir.
  • Cihazın anakartında meydana gelen bir problem cihazın soğutmamasına neden olabilir. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız bunun kontrolünü yaptırmanız gerekir.
  • Klimanın soğutmama durumu sinyal kablolarından da kaynaklanıyor olabilir. Soğutmama durumunda sinyal kablolarını kontrol etmeyi unutmayın.

Klima Soğutmuyor ise Ne Yapılması Gerekir?

Klima soğutma yapmıyorsa bazı ayarlarına bakmak ve birtakım kontroller yapmak gerekir. Eğer sorun hâlâ devam ediyorsa işinde uzman kişilerden ya da yetkili servislerden yardım almak en iyisidir. Klimanız soğutmuyorsa şu adımları takip edebilirsiniz.

İç ve Dış Ünite Kontrolü Yapmalısınız

Klima soğutmuyorsa öncelikle  iç ve dış ünitede bulunan fanları kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. Dış ünitede bulunan fanlar zamanla kir ve tozdan dolayı tıkanabilir. Böyle bir durumda fanları temizlemeniz gerekir. İç ünitede bulunan fanları da aynı şekilde kontrol ederek ilk adımı tamamlayabilirsiniz.

Filtreleri Belirli Aralıklarla Temizlemelisiniz

Klimaların iç ve dış ünitelerinde bulunan hava filtreleri, hava akışını sağlayan parçalardır. Bu parçalar zamanla tozlanıp, kirlenebilir. Klimanız soğutmuyorsa bu filtreleri çıkarıp temizlemeniz gerekir. Ünitelerde bulunan hava filtrelerinin kullanıma bağlı olarak haftada bir ya da iki haftada bir temizlenmesi önerilir.

Soğutma Ayarlarına Bakmalısınız

Soğutmama durumunda yapılması gereken işlemlerden biri de cihazın soğutma ayarlarının kontrol edilmesidir. Yanlış termostat ayarı klimaların soğutma işlemini gerçekleştirmemesine neden olabilir. Bunun için kumandayı soğutma moduna getirmeniz gerekir. Soğutma modunda sıcaklığı 18 dereceye getirerek çalıştırabilirsiniz. Kumanda da bulunan “jet ya da hızlı mod” ayarını da devreye sokabilirsiniz. 5-10 dakika sonra klima soğutma yapmıyorsa teknik servisten yardım almanız gerekebilir.

Soğutucu Ekipmanları Kontrol Etmelisiniz

Soğutucu madde, soğutma işlemini gerçekleştirmek için kritik bir kimyasaldır. Sistemin iç ve dış ünitesinde bulunan bataryasından akarak, sıvı hâlden gaz formuna dönüşür. Böylece soğutma işlemini gerçekleştirir. Soğutucuda olabilecek bir kaçak sistemin arızalanmasına neden olabilir ve klima soğutma işlemini yitirebilir. Böyle bir durumda yetkili servisten destek alabilirsiniz.

Yetkili Servisten Destek Almalısınız

Tüm bu işlemlerden sonra klima hâl soğutma işlevini yerine getiremiyorsa bir an önce teknik destek almanızda fayda var. Arkom Teknik’in alanında uzman ekibiyle iletişime geçerek siz de iklimlendirme cihazı bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.