Klima Periyodik Bakımı Nedir?

Klimalar zaman geçtikçe bakım ve temizlik isteyen ürünler arasında yer alıyor. Klima periyodik bakımı, cihazların verimli ve tam kapasitede çalışması için önemli bir işlem oluyor. Şimdi klima periyodik bakım işlemlerini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Klima Bakımları Hangi Periyotta Yapılır?

Klima kullanıcıları tarafından en çok merak edilen konuların başında “Klima bakımı hangi periyotta yapılmalı?” sorusu geliyor. Klima bakım aralığı cihazın boyutu, kullanım alanı ve çalışma sıklığına göre değişiklik gösterebiliyor. Klimalar için genellikle yılda bir kere bakım yaptırılması uzmanlar tarafından öneriliyor. Bakım işleminin ilkbahar ya da sonbahar aylarında yapılması tercih ediliyor. Yıllık klima bakım hizmeti dışında cihazlar için haftalık ve aylık bakım önerileri de bulunuyor.

Haftalık Klima Bakımı Nedir?

Haftalık klima bakımı, cihazların bazı parçalarının temizlenmesi anlamına geliyor. Bu temizleme işlemi kolay olduğu için uygulamayı kendiniz rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Haftalık bakımın en önemli kısmını filtre temizliği oluşturuyor. Filtre temizleme işlemini kullanma kılavuzuna bakarak kısa bir zaman içerisinde yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken durum, filtreyi çıkarıp takmadan önce klimanın şalterini kapatmak. Daha sonra çıkardığınız filtreyi elektrik süpürgesi yardımıyla temizleyebilirsiniz. İkinci işle olarak filtreyi suyun altında temizleme fırçası ya da diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Temizlediğiniz filtreyi takmadan önce gölge bir yerde kurutmalısınız.

Haftalık bakım sırasında klimanın kumandasını ıslak bez kullanarak temizlemeniz daha rahat çalışmasını sağlıyor. Aynı şekilde hava giriş ızgaralarını hafif bir nemli bezle silmek verimlilik açısından öneriliyor. Son olarak klimanın dış ünitesini kontrol ederek bir sorun olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Aylık Klima Bakımı Nedir?

Aylık bakım, klima sistemlerinin kontrol edilmesi ve temizlenmesini içeren bir rutin olarak önem taşıyor. Aylık bakım klimanın performansı, enerji tasarrufu ve cihazın daha uzun ömürlü çalışması açısından önem taşıyor. Aylık bakım sırasında klimanın hava filtreleri kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir. Zaman zaman dış ünitenin de temizlenmesi gerekiyor. Çünkü dış ünitenin hava kanalları dışarıdaki toz, kir, yaprak gibi durumlar nedeniyle tıkanabiliyor. Klima kanatçıkları, hava akışını yönlendirmeye yarayan parçalardır. Kanatçıkların aylık olarak temizlenmesi, klimanın hava dağılımını ve performansını iyileştirmeye yarıyor.

Klima sistemlerinde su birikmesini önlemek amacıyla kondansatör adı verilen bir pompa bulunuyor. Aylık bakım sırasında bu pompanın düzgün çalıştığından emin olunmalıdır. Klimanın düzgün ve güvenli bir şekilde çalışması için elektrik bağlantılarının kontrolünün de aylık olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Klimanın termostatının düzgün şekilde çalışması da verimlilik ve enerji tasarrufu açısından oldukça önemli bir noktadır. Aylık bakım yaparken termostatın düzgün çalışıp çalışmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Yıllık Klima Bakımı Nedir?

Yıllık bakım, klimanın tüm parçalarının ve unsurlarının kontrol edildiği bir işlem olarak biliniyor. Özellikler mevsim geçişleri olan ilkbahar ya da sonbahar aylarında yapılması gereken yıllık bakım, cihazların kesintisiz ve tam randımanlı olarak çalışmasını sağlıyor. Bu bakımın uzman kişiler veya yetkili servisler tarafından yapılması gerekiyor. Yıllık bakım sırasında birçok işlem yapılarak klimalar ideal çalışma seviyesine getiriliyor.

Yıllık Klima Bakımında Neler Yapılır?

Klima yıllık bakımında yapılan işlemleri aşağıdaki sıralayabiliriz:

  • Klimaların evaporatör ve kondenserin temizliği basınçlı hava ya da su kullanılarak yapılmaktadır.
  • Sistem içerisinde bulunan gazın değerleri ölçülüp; yüksek ya da alçak değerlerin ideal seviyeye gelmesi sağlanıyor.
  • Yıllık bakım sırasında klimanın voltaj ve akım değerleri yanı sıra elektrik tesisatı kontrolü yapılıyor.
  • Klima sistemine ait tüm kablo ve soket bağlantılarının kontrolü yapılıyor.
  • Drenaj tavası ve hattının temizleme işlemi gerçekleştiriliyor.
  • Hava kanatçıkların ve fan pervanelerini temizleniyor.
  • Klimanın hava filtreleri özel bir kimyasal malzeme ile iyice temizleniyor.
  • Cihazın ses ve performans seviyesi kontrol ediliyor.

Arkom Teknik olarak iklimlendirme cihazları satışı ve bakım hizmetlerimiz ile kullanıcıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı hedefliyoruz. İşinde uzman ve profesyonel kadromuzla yılların deneyimini sizinle paylaşıyoruz. Siz de tüm ihtiyaçlarınız için bizi tercih edebilir ve iletişime geçebilirsiniz.