Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında belirli kriterler vardır. En iyi klimanın alınması ve sonrasında da istenilen performansı alabilmek için bilinçli olmakta yarar vardır. Mekanın özelliklerine uygun olarak seçilen klimalar, yıllarca aynı performans kalitesi ile çalışabilir özellikte olmalıdır. Klima alırken ve kullanırken dikkat etmeniz gereken bir takım noktalar vardır.

Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Konusunda Klimanın Markası

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinin en başında gelen nokta klima markasıdır. Adı duyulmamış ve ucuz diye alacağınız klimaların kullanım ömrü kısa olabilir. Hem düşük performans hem de arıza gibi birçok sorun çıkabilen bu tür klimaları tercih etmemeniz önerilir. Dolayısıyla Türkiye’de satış rakamlarının yüksek olduğu ve müşteri memnuniyeti olan klimaları seçmenizde yarar vardır.

Klimanın Kullanılacağı Mekân

Klima satın alırken kullanacağınız yer de en az klima seçimi kadar önemlidir. Bunun için evlerde kullanılan klimalar, iş yerlerinde kullanılan klimalar değişkenlik gösterir. Dolayısıyla cihaz seçiminde nasıl bir mekânda olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanı sıra evlerde kullanılan klimalar duvar tipi olurken, hastanelerde kullanılanlar kaset tipi olmaktadır.

Kapasite İhtiyacının Belirlenmesi

Hangi mekâna klima alıyorsanız orasının kapasitesini çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Bu yüzden klimayı alacağınız mekânın büyüklüğü, kişi sayısı, yaşanıla coğrafya vb. durumlar bu kapasiteyi belirlemede en kritik noktalar haline gelebiliyor. Kapasite hesabı yaparken klima uzmanlarından destek almanız her zaman daha doğru bir seçenek olur. Bu yüzden keşif ekiplerinden destek alın ve en uygun klima ve modellerinde doğru belirlemeyi yapın.

Yetkili Servis Hizmeti Olan Klima Firması

Klima satın almak için, klimayı aldığınız yerin yetkili servisinin olup olmadığına çok dikkat edin. Klima, sürekli olarak kullanılan bir cihaz olduğu için bazı durumlarda ayarlarının değişmesi ya da arıza gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Her elektronik aygıtta olabileceği gibi klimalarda da arıza çıkabilir. Bunun yanı sıra klimanızın yıllık periyodik bakımdan geçmesi gerekir. Periyodik bakım, arıza vermemesi için klimalara yapılan genel bakım hizmetidir. Dolayısıyla arıza ve periyodik bakım noktalarında mutlaka yetkili servisi olan bir klima firmasından ürün satın almalısınız.

Klimada Harcanılan Enerji Miktarı

Klimanın harcayacağı enerji, Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Bunun için düşük enerji harcayan klimalar, 1 ay sonra yüksek bir elektrik faturası ile karşılaşmamanızı sağlamaktadır. Dolayısıyla A sınıfı kalitede olan klimalar her daim enerji tasarrufunu sağlar. Bu sayede doğru cihazı seçerek elektrik faturalarının yüksek gelmesini engelleyebilirsiniz.

Klimanın Alınacağı Ortamdaki Kişi Sayısı

Klimayı kullanacağınız yerde yaşayan veya çalışan kişilerin kaç kişi olduğu, klima seçme konusunda kritik noktalardan biridir. İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında çalışılan ortamın hava dengesinin stabil hale gelmesi sağlanmalıdır. İyi bir ortamda çalışanlar, iş gücü olarak da maksimum verim sağlamaktadır. Bu da işlerinizin iyi olmasını sağlar. Dolayısıyla mekanda olan kişiler değiştikçe, klima seçimi de buna göre değişkenlik göstermektedir.

Yaşanılan Coğrafya

Klimanın seçiminde yaşanılan coğrafya oldukça önemlidir. Örneğin Doğu Anadolu Bölgesi ile Güney Doğu Anadolu Bölgesinin coğrafi koşulları birbirinden farklıdır. Bu yüzden de satılan klimalar, farklılık göstermektedir. Kış şartlarının zor olduğu yörelerde ısıtma değerlerinin oldukça yüksek olduğu klimalar satın alınmalıdır. Bunun yanı sıra Güney Doğu Anadolu bölgesi için alınan klima da soğutma kapasitesi bakımından iyi olmalıdır. Yani klima aldığınız zaman yaşadığınız coğrafya oldukça önemli bir kriterdir. Bu yüzden de iklim şartlarının göz önünde bulundurulmasında yarar vardır.

Günlük Kullanılan Zaman

Klimaların gün içerisinde kaç saat kullanıldığı da klima seçiminde önemlidir. Örneğin sadece günde 1-2 saatliğine kullanılacak olan klimalar için A kalitede bir klima alınmasına gerek yoktur. Fakat gün boyu çalıştırılacak olan klimalar için mutlaka A sınıfı İnverter klima alınması gerekir. Bu hem avantajlı olup hem de işinizi görecektir. Elektrik faturalarının yüksek gelmemesi için enerji tasarrufunun sağlanması bu noktada önemlidir.

Klimada Hijyen

Klimayı kullanırken mutlaka hijyen konusunun dikkate alınması gerekir. Çünkü ortama hava yayan klimaların, antibakteriyel filtrelere sahip olması, ortamda bulunan kişilerin sağlığı bakımından önemlidir. Bunun yanı sıra bakteri ve tozlara karşı koruma sağlaması önemlidir. Bu yüzden hastalıklardan korunmak ve maruz kalmamak için klimaların düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Ayrıca hijyen koşullarının uygulanması gerekmektedir.

Klimanın Periyodik Kontrollerinin Yapılması

Klimanın yıllık olarak periyodik bakımlarının yapılması, hijyen ve arıza için gereklidir. Öncelikle bakım yapılmayan klimaların bakteri oranı daha fazla olup, etrafa mikrop saçması kaçınılmaz bir gerçektir. Bu klimaların performans derecesi de düştüğünden dolayı arıza masraflarına sebebiyet verebilmektedir. Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında sayılan bu önerileri uygularsanız uzun süreli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Ayrıca klimada dikkat edilecek hususları özetleyecek olursak:

  • Filtre koşulları
  • Klimanın ses seviyesi
  • Enerji sınıfı
  • BTU

Olmakla beraber, klima seçiminde tasarım da önemlidir. Örneğin üçgen tasarımlı olan klimaların havayı daha hızlı ve genel olarak geniş alana sirküle etmektedir. Dolayısıyla klima performansı da artış göstermektedir.