Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlerden okullara, işyerlerinden toplu kullanım alanlarına kadar her ortamda kullanılan klimalar pratik iklimlendirme çözümü sunuyor. Klimanın yüksek performansta çalışması ve verimli bir kullanıcı deneyimi sunması için doğru ürünü seçmek oldukça önemli. Siz de yeni bir klima arayışındaysanız aşağıdaki adımları göz önünde bulundurarak tercih sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. İşte, klima alırken dikkat edilmesi gerekenler…

Soğutma Kapasitesi

Doğru soğutma kapasitesini belirlemek klima alırken dikkat edilecek ilk unsurlar arasında yer alıyor. Soğutma kapasitesini, cihazın kullanılacağı alanın büyüklüğü belirliyor. Klimanın kullanılacağı odanın cephesi, pencere ve yaşayan kişi sayısı, bulunduğu kat, yaşanılan coğrafi bölge de kapasite hesaplamasına dahil edilmesi gereken önemli noktalar arasında yer alıyor. Klima kapasitesinin kullanılacak alanın ihtiyacını karşılayamayacak kadar küçük ya da büyük olması cihazdan alınabilecek verimi düşürüyor. Küçük bir alan için yüksek kapasiteli bir klima tercih etmek enerji tüketimini artırıyor. Klima seçimi yapmadan önce hesaplamanın doğru yapıldığından emin olmak gerekiyor.

Kullanım Alanına Göre Klima Türü

Klimalar kullanım alanlarına göre farklı tip ve modellerde satışa sunuluyor. Uygun kapasite hesaplandıktan sonra klima türünün belirlenmesi gerekiyor. Kısıtlı alanlarda duvara monte edilerek kullanıma uygun olan split klima, verimli bir şekilde hem soğutma hem ısıtma işlevini yerine getirebiliyor. Mekân içerisinde her yere sabitlenebilen salon tipi klimalar ise daha çok hastane, ofis ve banka gibi geniş alanlar için ideal bir tercih.

Enerji Verimliliği

Kullanım alanına uygun kapasite değeri ile enerji verimliliğini artırmak mümkün. Ancak daha çok tasarruf için başka kriterleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu kriterlerin başında cihazın yer aldığı enerji sınıfı geliyor. A, A+, A++ ve A+++  olmak üzere 4 farklı enerji sınıfı arasından seçim yaparken A+++’ya yaklaştıkça verimliliğin arttığını bilmeniz gerekiyor. A sınıfı bir klimada ne kadar çok 4 varsa cihazın, ısıtma ve soğutmadaki verimliliği o kadar artıyor.  

Inverter ve on/off klima modellerinin farklı çalışma sistemlerine sahip olması verimlilik düzeyini doğrudan etkiliyor. Kullanım alanlarının ideal sıcaklığa ulaşmasının ardından az enerjiyle çalışmaya devam eden inverter klimalar, sıcaklık değişimine göre çalışmayı sürdürüyor.

Cihazlarda bulunan enerji tasarruf modu sıcaklık koşulları ve kullanım alanındaki kişi sayısı gibi faktörlere bağlı olarak enerji kontrolü sağlıyor. Motorun maksimum enerjiyle çalışmasını engelleyerek tasarruf yapmayı mümkün kılıyor. Klima, enerji tasarruf modunda çalışırken ilk kademede %20, ikinci kademede %40 ve üçüncü kademede %60 oranında enerji tasarrufu elde ediliyor.

Ses Düzeyi

Oda içerisindeki klimanın sürekli yüksek sesle çalışması rahatsızlık hissi vererek cihazın sunduğu tüm avantajları perdelebiliyor. Siz de sessiz çalışan bir klima istiyorsanız alışveriş yaparken dBa düzeyine dikkat edebilir, sessiz mod özelliği bulunan modelleri tercih edebilirsiniz.

Teknolojik Donanımlar

Teknolojiye paralel olarak geliştirilen klima modelleri enerji verimiyle birlikte konforlu kullanımı da beraberinde getiriyor. İnternet bağlantısı aracılığıyla tablet ve telefon gibi akıllı cihazlar üzerinden kontrol imkânı sunan tasarımlar cihaz takibini kolaylaştırıyor.

Uyku modu özelliği, odanın çok sıcak ya da soğuk olmasını engelleyerek ideal ortam sıcaklığına otomatik olarak ulaşmanızı sağlıyor. Otomatik açma ve kapama modunu bulunan modelleri tercih ederek dilediğiniz saat aralığında çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Soft Air teknolojiyle donatılan cihazlar iki farklı kanat açısıyla kusursuz ısıtma ve soğutma sağlarken aynı zamanda ısıyı kullanım alanının her noktasına eşit şekilde ulaştırıyor. Havanın direkt belli bir noktaya iletilmesini engellemek için bu detaylara dikkat etmek gerekiyor.

Bütçe

Tercih edilecek klima modelinin bütçeye olan uygunluğu dikkat edilmesi gereken kriterlerden biri. Kullanım koşullarınıza en uygun cihaz tipini belirledikten sonra bütçe aralığınıza göre seçim yapabilirsiniz. Seçim sürecini kolaylaştırmak için satıştan bakıma, servisten tamir ve danışmanlığa kadar oldukça geniş bir aralıkta faaliyet gösteren Arkom Teknik ile iletişime geçebilirsiniz.