Chiller Sistemleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Chiller, büyük ölçekli alanlarda ve tesislerde kullanılan bir çeşit soğutma sistemidir. Türkçe’de karşılığı “soğutma” olan bu sistemler, ısıyı ana kaynaktan temin ederek başka kaynaklara aktaran enjeksiyon soğutma sistemleri olarak kullanılır. Tek merkezden birçok alanı soğutma işlevi gören chiller, merkezi iklimlendirme cihazları olarak karşınıza çıkar.  

Chiller Klima Kullanım Alanları

Chiller klimalar, genellikle çok katlı binalarda ve endüstriyel imalat tesislerinde yoğun olarak tercih edilir. Etkili bir soğutma sağlayan chiller klima kullanım alanları ile pek çok sektörde kendine yer bulur. Fabrikalar, alışveriş merkezleri, hastaneler, oteller ve sinema salonları gibi işletmelerin yanı sıra; ilaç, plastik üretim, boya üretim, döküm, gıda ve matbaa alanındaki pek çok üretim tesisinde kullanılır.

Chiller Soğutma Sistemleri Çeşitleri

Chiller soğutma sistemi çeşitleri, ürünlerin çalışma prensiplerine göre farklılaşır. Endüstriyel sektörde ilgili tesislerin ihtiyaçları göz önüne alınarak üretilen chilller soğutma sistemleri çeşitleri şöyle sıralanabilir:  

 • Su soğutmalı chiller sistemleri
 • Hava soğutmalı chiller sistemleri
 • 4 borulu chiller sistemleri
 • Heat pump chiller sistemleri
 • Free cooling chiller sistemleri

Hava Soğutmalı Chiller Sistemleri

Hava soğutmalı chiller sistemler, ısıyı havaya atan bi çalışma prensibine sahiptir. Bu sistem modelleri tesisat içerisinde bulunan soğutucu gazı, evaporatör ve kompresörden aldığı enerjiyi kullanarak havaya atılmasını sağlar. Havaya gönderilen gaz kondensere parçasına gönderilerek soğutma işlemini yerine getirir.

Su Soğutmalı Chiller Sistemleri

Su soğutmalı chiller sistemleri, ısınan gazın su yardımıyla soğutulması şeklinde çalışma gösterir. Sistem, gazın soğuması için ısı değiştiricileri kullanır. Isı değiştiriciler, içerisinde bulunan gazı soğutarak diğer bölgelere transfer eder. İç mekânların soğutulması için kullanılan su soğutmalı sistemler aynı zamanda deniz üstünde kullanılan araçlar için ideal bir iklimlendirme seçeneği sunar.

Chiller Sistemlerine Hangi Alanlarda İhtiyaç Duyulur?

Chiller sistemlerine özellikle endüstriyel alanlarda ve onunla bağlantılı olan üretim tesislerinde ihtiyaç duyulur. Bu anlamda pek çok sektörde verimli üretimin yapılması için önemli rol oynar. Plastik, kozmetik, sabun, şekerleme gibi ani soğutma işlemlerine ihtiyaç duyulan sektörler chiller sistemlerin kullanım alanlarının başında yer alır. Endüstriyel sektörde kullanımı yaygın olan soğutma sistemleri, ürün kalitesinin istenilen şekilde ayarlanmasına büyük bir katkı sağlar.

İmalathanelerde Kullanımı

Soğuk ortamda çalışması gereken imalathaneler için chiller soğutma sistemleri iyi bir seçenektir. Özellikle soğuk kalıplama yapılması gereken işletmelerde ürünlerin kalitesini artır. Soğutma sistemleri aynı zamanda imalathanelerde bulunan su kulelerindeki suyun sıcaklığının sabit kalması işlevini de üstlenir. Bu sayede seri üretimin hızlı ve kesintisiz bir şekilde yapılmasına yardımcı olur.

Hava Soğutmalı Chiller Sistemleri Neden Tercih Edilir?

Hava soğutmalı chiller sistemleri genellikle su bulma imkânı zor olan ya da su kaynağı maliyetlerinin yüksek olduğu yerlerde tercih edilir. Bunun yanı sıra gece gündüz arasındaki sıcaklık farklarının yüksek olduğu bölgelerde de bu sistemlerden yararlanılır. Chiller sistemler elektrik üretimi yapılan tesislerde de sıklıkla kullanılır.

Chiller Sistemi Nasıl Çalışır?

Chiller sistemleri basit bir çalışma prensibiyle kullanıma sunulur. Soğutulmuş olan su, sirkülasyon pompası aracılığı ile ihtiyaç duyulan alana taşınır. Soğutma işlemi tamamlandıktan sonra ısınan su, tekrar sisteme taşınır ve tekrardan soğuma işlemi gerçekleşir.

Hava Soğutmalı Chiller Sisteminin Avantajları

Hava soğutmalı chiller sistemlerin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hava soğutmalı sistemler, en ekonomik soğutma sistemlerinin başında yer alır.  
 • Elektrik faturası maliyetlerinizi düşürür.
 • Aşırı soğuk derecelerde bile verimli bir şekilde çalışır.
 • Yüksek basınç bulunan ortamlara karşı dirençli bir yapıya sahiptir.
 • Hava soğutmalı sistemler yüksek derecede enerji verimliliği sağlar.
 • Sistemlerin bakımı kolay bir şekilde yapılır.
 • Akıllı kontrol sistemi sayesinde güvenli bir performans sergiler.

Siz de Arkom Teknik’in chiller klima servisi hizmetinden yararlanabilir, kaliteyi deneyimleyebilirsiniz.