Chiller Bakımı Neden Gereklidir?

Chiller bakımının rutin bir şekilde gerçekleştirilmesi, cihazların daha yüksek bir performans ortaya koymalarına yardımcı oluyor. Soğutma sisteminden maksimum verimle faydalanmanıza olanak tanıyan chiller bakımı, oluşabilecek arızaların önüne geçerek yüksek maliyetlerle karşılaşmanıza engel oluyor. Kesintisiz kullanım ayrıcalıklarından faydalanabilmek için chiller bakımını düzenli periyotlarla yaptırarak uzun soluklu bir deneyim elde edebilirsiniz. Bakımı düzenli olarak yapılan chiller klima sistemleri, elektrik tasarrufunu da mümkün hâle getiriyor. Hem ekonomik açıdan hem işlevsellik açısından avantaj elde etmek için siz de düzenli periyotlarla chiller klimanıza bakım yaptırabilirsiniz.

Chiller Klima Nedir?

Etkili bir soğutma sistemi olarak öne çıkan chiller sistemi, ısıyı aldığı kaynaktan başka bir kaynağa transfer etme prensibiyle çalışıyor. Kompresör, genleşme vanası, evaporatör, kondenser bileşenlerinden oluşan chiller sistemlerinin kusursuz bir şekilde çalışabilmesi için düzenli olarak bakımdan geçmesi gerekiyor. Etkili bir klima soğutma sistemi olarak öne çıkan chiller klimalar, ev içi kullanımın yanı sıra fabrika ve endüstriyel alanlarda da sıkça tercih ediliyor.

Chiller Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakım ve onarım takibi düzenli olarak gerçekleştirilmeyen chiller klimalar, belli bir sürenin sonunda daha büyük masraflar ortaya çıkarabiliyor. Bu sebeple klima sahiplerinin profesyonel ekipler tarafından teknik destek alması öneriliyor. Chiller bakımı nasıl yapılır, sorusu bu alanda hizmet talep eden kişiler tarafından en çok merak edilen noktalar arasında yer alıyor. Sezon başı ve sezon sonu olmak üzere iki farklı zamanda yapılması önerilen chiller bakımı, maksimum performansı beraberinde getiriyor. Chiller bakımı esnasında yapılan ilk uygulama kaçakların tespitinden oluşuyor. Ardından yağ kontrolleri yapılarak, kayış ve kavrama ayarları kontrol ediliyor. İlk etapta gerçekleştirilen bu kontrollerin ardından daha ayrıntılı kontrollere geçiş yapılıyor. Su devreleri, karter ısıtıcı, filtreler incelenerek herhangi bir aksaklık olup olmadığına bakılıyor. Tüm bu işlemler, alanında uzman ve tecrübeli chiller klima servisi elemanları tarafından gerçekleştiriliyor.

Chiller Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İklimlendirme araçları içerisinde önemli bir yere sahip olan chiller klimalar, farklı yüzey alanına sahip mekânlarda kullanılıyor. Düzenli ve zamanında yapılan bakım çalışmaları olası arızaların önceden tespit edilmesini mümkün kılarak hem tasarruf hem işlevsellik sunuyor. Chiller soğutma sistemi bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralayabiliriz:

  • 6 ayda bir olmak üzere senede iki defa bakım gerçekleştirilmelidir.
  • Chiller bakımında uzman ve deneyimli bir teknik ekipten destek almak oldukça önemlidir.
  • Bakımların bölgesel veya kapsamlı olarak yapılıp yapılmayacağına önceden karar verilmelidir.
  • Bakım çalışmalarına başlamadan önce olası kaçakları tespit etmek için kontrol yapmak gerekir.
  • Sistem içerisinde yer alan tüm parçalar büyük bir hassasiyetle kontrol edilmelidir.
  • Arıza tespiti gerçekleştirildikten sonra parça değişimine ihtiyaç duyuluyorsa orijinal ürünler seçmek gerekir.

Farklı markalar tarafından çeşitli modellerde tasarlanan chiller klima sistemlerini daha uzun süre kullanmak için düzenli bakım yaptırmanız oldukça önemli. Arkom Teknik güvencesiyle tanışarak siz de chiller ısıtma ve soğutma cihazınızı kaliteli bir bakım sürecinden geçirebilirsiniz. 

Chiller Sistemlerine Ne Kadar Süreyle Bakım Yapılmalıdır?

Chiller sistemlerinin bakımları, 6 ayda bir olmak üzere senede iki defa yapılıyor. Bakımların ilki, yaz dönemine giriş esnasında gerçekleştiriliyor. Buradaki amaç yaz sezonunda chiller klimayı kullanırken herhangi bir aksaklıkla karşılaşılmasının önüne geçmek. Diğer bakım ise sezon sonunda yapılan kontrol-kapanış bakımı oluyor. Bu işlemle birlikte chiller klima, bir sonraki sezonda güvenle kullanabilmek için hazır hâle geliyor.

Arkom Teknik’in alanında uzman kadrosu ile tanışarak siz de Kocaeli’de güvenilir klima bakım-onarım hizmeti alabilirsiniz.