Büyük ve geniş alanların soğutulması işlemlerinde kullanılmak üzere klimalardan farklı konseptlere ihtiyaç duyulmuştur. Su soğutmalı sistem adı verilen bu makinelerin kullanımı hem geniş hem de insan yoğunluğu olan yerlerde daha kolay soğutma imkanı sağlar.

Soğutma sistemini temelde borulardan geçen suyun soğukluğu sayesinde elde eden chiller büyük ve ticari işletmelerin vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi haline gelmiştir. Otel, ticari ve sanayi birimleri, restaurantlar başta olmak üzere alışveriş merkezi, fabrika gibi yerlerde de kullanımı neredeyse zorunlu bir hal almıştır. Bundan dolayı bakımı konusunda da hassas davranmak önemlidir. Bakımlarını yerine getirmek oldukça avantajlı olur.

Chiller Nedir?

Chillerler ısıtma ve soğutma konusunda hizmet vermelerine karşılık alışveriş merkezi gibi bir yerde klima kullanmak oldukça büyük sorunların oluşmasına neden olacaktır. Soğutmanın alanla kıyaslandığında çok fazla klima gereksinimi ortaya çıkar. Buna ek olarak istenen performans da sağlanamaz.

Çünkü insan sayısının fazla olduğu hatta makinelerin bile çalıştığı bir yer olmasından dolayı chiller adı verilen soğutma sistemleri ortaya çıkmıştır. Bu sayede soğutma sistemleri büyük alanlarda ve ticari özelliği olan yerlerde en sık tercih edilen yapılar halini almıştır. Bu oranda gerekli olan bir soğutma sisteminin ise bakımlarının eksiksiz yapılması kullanıldığı yerdeki performans ve insan sağlığını doğrudan etkileyecektir.

Chiller Bakımı Nasıl Yapılır?

Chiller klima veya benzeri yapılardan daha kompleks yapılardan meydana gelir. Farklı makinelerin birbirine bağlanması olarak da özetlemek kolaylık sağlayacaktır.

Bakımlarının yapılması için anlaşılan servis:

 • Soğutma kapasitesini ölçer
 • Temizlikleri yapar
 • Elektrik ve kompresör kontrolünü yerine getirir
 • Hava kalitesine bakar
 • Gereken çalışma koşullarında nasıl hareket ettiğini gözlemler
 • Arıza lambaları veya sorun olup olmadığı noktasında gözlemlerde bulunur

Sadece makinenin temizlenmesi görevini yerine getirmeyen servis aynı zamanda çalışma kontrollerini de yerine getirdikten sonra işlemleri tamamlamış olur. Bundan dolayı bakımı sadece kimyasallar ile yıkanması olmayacaktır. Bakım işlemleri sırasında elektrikli aksamlardan portlara hatta bağlantı noktalarına kadar tüm zamanlı kontroller yerine getirilir.

Chiller Klimalara Neden Bakım Yapılması Gerekir?

Kullanım alanının geniş olmasından dolayı bakım konusunda oldukça dikkatli olunması gerekir. Dikkatli olunmaması halinde sporun yaşanacaktır.

Bakımların yapılması sonucunda ise:

 • Kullanılan alandaki performans artar
 • Ekonomi yapılır
 • Kullanım ömrü uzar
 • Kalitesi yükselir
 • Arıza veya diğer aksaklıklar daha fazla soruna mal olmadan çözülür
 • Temiz ve kaliteli bir soğutma sağlanır
 • Yenisini almak veya yeni külfetler yüklenmek zorunda kalınmaz

Bu nedenlerin tamamı temelde kullanılan alanda çok fazla insan olmasına dayandırılır. Bu nedenle olası bir sorun bakımların yapılmaması veya başka bir nedenden kaynaklanabilir. Çözüm sırasında alışveriş merkezi veya bir fabrikanın kapalı olması söz konusu olmaz. Olması halinde ise maliyet oldukça yüksek olacaktır. Bu duruma gelmemesi için bakımların ve kontrollerin aksatılmaması gerekir.

Chiller Sistemlerine Ne Kadar Süreyle Bakımları Yapılmalıdır?

Kullanım durumu makinelerin her zaman ne kadar süre ile bakımlarının yapılması gerektiğine karar verirken etkili olacaktır. Kullanıcıların bakımlara ayırması gereken zaman da buna bağlı olarak değişir. Chiller soğutma sistemi olduğundan dolayı bakımlarının senede en az 1 veya iki kez yapılması yerinde bir karar olacaktır. Sezon başlamadan önce yapılan kontrollere sık kullanım durumunda kışa geçerken de bir kontrol eklenmesi gerekebilir. Servisiniz bu konuda en kesin bilgiyi verecektir. Kullanım yoğunluğuna bağlı olarak sağlıklı bir performans almak adına bakımların aksatılmaması ve arıza oluşuncaya kadar beklenmemesi önerilir.

Chiller Bakım Maliyeti Yüksek Midir?

Yapılan işlemler ve sistemin büyüklüğü göz önüne alındığında temelde işlemlerin maliyetli olacağı düşünülebilir. Aksine arıza çıkması veya ticari açıdan zarar görmek ile kıyaslandığında bakım işlemleri için ayrılan maliyetin oldukça düşük olduğu fark edilir. Maliyetleri etkileyen farklı durumlar da bulunur. Bakım sırasında arıza olması veya başka bir işlemin de eklenmesi gibi olasılıklar ortalama bir rakam verilmesini zorlaştırır.

Yetkili servisler yaptıkları hizmetleri garantili yaptıklarından dolayı daha çok tercih edilir. Bunun için siz de maliyet araştırmasına yetkili servislerden başlamalısınız. Maliyet bölgeye ve servise göre de değişken bir hal alabilir. Yine de ekonomik paketler bulma şansınız oldukça yüksektir. Ortalama 250-500 TL arasında bir bakımdan bahsetmek mümkün olur. Sadece bakımı kapsayan yetkili servis paketlerine de bakmalısınız.

Chiller Bakımı Konusunda Neler Önemlidir?

Chiller bakımının önemli olduğu ve aksatılmaması gerektiği sürekli vurgulanır. Buna rağmen hangi konuların önemli olduğunu çok az kullanıcı merak eder. Bakım yapmak üzere adrese gelen bir servis sadece temizlik işlemlerini yaparak bakımları tamamlamış olmayacaktır. Bu işlemlerin yanında başta hareketli aksamlar olmak üzere birçok noktanın hatta bağlantı yerinin bile kontrol edilmesi gerekir. Bilinçli bir şekilde hareket edilmesi ve yapılan işlemlerin tamamının bilgi alınarak ve onaylanarak yapılması konusuna dikkat edilmelidir. Bu sayede bakımla alakalı detayların hiç bir yeri atlanmamış olur. Böylece sonradan maliyet ortaya çıkması da gerekmez.

Chiller Servisi Nasıl Olmalıdır?

Servis seçerken bu konuda bilgisi, donanımı ve tecrübesi olanlardan bir tane seçilmelidir. Bu durum aksi halde bakım sonrasında daha çok problemin oluşmasına neden olur. Aynı zamanda maliyet olarak da katlanması yaşanabilir. Yetkili olduğundan ve bu konuda gereken belgelere sahip olduğundan emin olmalısınız. Tersi bir durum olması halinde daha çok sorun yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Chiller Bakımı Ne Kadar Sürer?

Yapılan kontroller, bakım ve değişimler göz önüne alındığında bu konuda ek bir olasılık ortaya çıkmadığında işlemin süresi oldukça az olacaktır. İşletmelerde kısa süre içinde çözüm bulunması önemlidir. Yoksa çalışanların veya müşterilerin sorun yaşaması kaçınılmaz olur. İşlemler genelde soğutma sisteminin çalışmadığı veya az çalıştığı zaman dilimlerinde yapılmalıdır. Ortalama süre 1 veya 3 saat arasında değişir. Servisin ne kadar profesyonel ve işlem adımlarını takip ederek çalıştığına da bağlı olarak değişen bir durumdur. Kısa süre içinde etkili sonuçlar alınması sağlanabilir.

Chiller Kullanımı Nasıldır?

Merkezi ve oldukça büyük olan bu soğutma sistemlerinin kullanımı merkeze bağlı olarak yapılır. Bundan dolayı en uygun olanı merkezi olarak ayarlanan bir soğukluk düzeyinde kalmasıdır. Sürekli değiştirilmesi kontrol edilmesini zorlaştırabilir. Bunun yerine kullanımı konusunda tek kişinin yetkili olması da önerilir. Böylece bakım sırasında sorun yaşanması ihtimali de azalır. Klima gibi kullanmak alınan performansın daha kötü olmasına neden olabilir. Çağrılan servis bu konuda size en doğru cevabı verecektir. Servis seçimi de oldukça etkili bir konudur.