Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Klimalarda Enerji Tasarrufu

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

ARÇELİK KLİMA YETKİLİ SERVİSİ

Anasayfa > Klimalarda Enerji Tasarrufu

Klimalarda Enerji Tasarrufu

01 Ocak 2021 21:28
Klimalarda Enerji Tasarrufu

Klimanın kapasitesinin kullanmak istediğiniz mekana uygun olduğundan emin olun. Soğutma kapasitesi mekanın ihtiyacından daha küçük bir klima, verimli soğutma sağlayamayacağından kompresörü sürekli devrede tutmak zorunda kalacak ve enerji sarfiyatı artacaktır.

Klimalarda Enerji Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Soğutma kapasitesi mekanın ihtiyacından daha büyük bir klima ise ortamı çok çabuk soğutacak ve kompresörü sık sık kapatıp açacaktır Bu durum klimanın enerji sarfiyatını artıracaktır. Ayrıca daha yüksek kapasiteli klimalar daha yüksek ses seviyesine sahip olduğu için, klima kapasitesine göre daha küçük kalan mekandaki gürültü sizi rahatsız edecektir.

Klimayı kullandığınız mekanın ısı yalıtımlı olması konforunuzu artırır, enerji sarfiyatınızı düşürür Bu nedenle mekanın ısı kayıp-kazanç noktalarının iyi izole edilmesi önemlidir. Ayrıca klima kullanımı sırasında mekanın kapı ve pencerelerinin kapalı olması gerekmektedir. Kapıların açık tutulması zorunluluk ise (mağaza ve dükkanlar gibi yerlerde), hava perdesi gibi dışarıdan sıcak veya soğuk hava akımını engelleyici cihazlar kullanılmalıdır.

Periyodik Klima Bakımı

Güneşin camlardan doğrudan içeri girdiği saatlerde güneşliklerin, perdelerin veya panjurların kullanılması klimanın enerji sarfiyatının artmasını engeller.

Dış ünitenin doğrudan güneş altında olduğu yerlerde, bir tente, gölgelik vs ile (dış ünitenin hava akışını engellememek şartıyla) doğrudan gelen güneş ışığından korunması enerji sarfiyatının artmasını engeller.

Montaj esnasında iç ve dış ünitelerin yerleşim kurallarına uyulması önemlidir. Özellikle, ünitelerin hava giriş çıkış kanallarının ve üfleme menfezlerinin önlerinde hava akışını engelleyecek nesnelerin olmaması gerekmektedir.

Klimanın ihtiyaç duyduğunuz sıcaklık değerinden daha düşük değerlere ayarlanması enerji sarfiyatınızı artırırken, konfor etkisini azaltacaktır Klimayı sürekli en düşük/yüksek ayar sıcaklığı yerine, ihtiyacınıza göre daha uygun sıcaklık değerlerinde kullanabilirsiniz.

Klimanın toz tutucu filtrelerini düzenli aralıklarla temizleyin Filtrelerin zaman içinde tıkanması hava akışını önleyeceğinden, klimadan beklediğiniz performansı almanızı engelleyecektir. Bu durum klimayı zorlayacağı için, enerji sarfiyatının da artmasına sebep olacaktır.

Klima İç ve Dış Ünite Bakımları

Klimanın iç ve dış ünitelerinde yer alan ısı değiştiricilerinin temizliği çok önemlidir Isı değiştiricilerinin kirlenmesi veya tıkanması, klimanın istediğiniz soğutma/ısıtmayı gerçekleştirmek için daha çok çalışmasına, dolayısıyla da enerji sarfiyatının artmasına sebep olur Bu nedenle, klimaya yılda en az bir defa bakım yaptırmanızı öneririz.

Klimanın programlama özelliğini kullanarak enerji sarfiyatını düşürebilirsiniz Mekanı kullanmadığınız zamanlarda klimanın kapanmasını ve kullanacağınız zamanlarda yeniden açılmasını sağlayabilirsiniz

Hava yönlendirme kanatlarını, mekan içerisinde bulunan kişileri rahatsız etmeyecek şekilde ayarlamanızı öneririz. “Chaos Swing” özelliğini kullanmanız mekan içerisinde daha dengeli bir hava dağılımı sağlamanıza yardım edecektir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla Ödeme İmkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı Servis Hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek attı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.