Superhat değerinin hesaplanması soğutma sistemleri için önemli bir rol oynar. Superheat diğer bir adıyla aşırı ısıtma oranı sistemlerin verimli çalışıp çalışmadığını ortaya koyar. Bu değeri hesaplamak için bazı değerlerin ölçülmesi gerekir. Peki superheat nedir ve nasıl hesaplanır? Bu konuyla ilgili tüm bilgilere aşağıdaki içeriği inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Superheat (Aşırı Isıtma) Nedir?

Aşırı ısıtma olarak dilimize çevrilen superheat, bir gazın sıvı haldeki kaynama noktasının daha üzerinde ısıtılması anlamını taşır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için suyun kaynama işlemini örnek gösterebiliriz. Su, deniz seviyesi baz alındığında 100 °C’ye gelince kaynamaya başlar. Bir sıcaklık kaynağı sayesinde ısıtılan su, kaynama derecesi olan 100 °C’ye kadar ısınır ve kaynar. Suyun ısısı sıvı haldeyken bu sıcaklığın daha da ötesine geçemez. Bunu suyun içerisine bir termometre koyarak ölçebilirsiniz. Bir süre sonra kabın içerisinde kaynamakta olan su tamamen buharlaşarak gaz haline dönüşür. Gaz sıvıya göre daha fazla ısınabilir. Superheat kavramı, gazın sıcaklığının sıvı haldeki suyun kaynama noktasının üzerine çıkması durumuna denir. Gaz haline gelen su buharı 101 °C’ye ulaştığı anda aşırı ısıtma yani superheat gerçekleşmiş olur.

Klimaların çalışma mantığı da bu örnekteki gibi işlemektedir. Bir nedenden dolayı klima sisteminde bulunan evaporatörde meydana gelen sorun, aşırı ısıtmaya neden olabilir. Yani evaporatör soğutucu akışkanını gaz haline getirerek kompresöre likit halde girmesini önler. Bu duruma soğutma sistemlerinde aşırı ısıtma ismi verilir.

Superheat (Aşırı Isıtma) Neden Önemlidir?

Aşırı ısıtma değerinin yüksek olması soğutucu sistemlerinin verimli çalışması ve iklimlendirme işlemini yerine getirmesi için oldukça kritiktir. Superheat değeri, kullanıcıya sıvının evaporatörün borularından ne kadar geçtiğini belirtebilir. Değerin yüksek çıkması, evaporatör borularında az miktarda sıvı ve dolayısıyla daha fazla gaz miktarı olduğu anlamını taşır. Borularda az miktarda sıvı olması ise klima sistemlerinin veriminin ve soğutma kapasitesinin düşmesine sebebiyet verebilir.

Durumun tersi olarak superheat değerinin normal aralıktan daha düşük olması da sorun teşkil eder. Düşük değer, evaporatör borularında normalden daha fazla sıvı ve daha az gaz olduğunu belli eder. Bu durum ise sıvının taşınması sonucu kompresörün taşmasına ve zarar görmesine neden olabilir. Superheat değeri gerekli durumlarda hesaplanarak sorun olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu hesaplama işinde uzman HVAC teknisyeni tarafından yapılmalıdır.

Superheat (Aşırı Isıtma) Nasıl Hesaplanır?

Superheat hesaplaması için bazı kriterler bulunur. HVAC teknisyeni aynı anda ve aynı yerde sıcaklığı ve basıncı kontrol ederek bu işlemi gerçekleştirir. Aşırı kızdırma değerinin normal seyri 5 ila 7 ˚C arasında olmalıdır. Bu değerin 4 ve 12˚C aralığında dalgalanma göstermesi normal kabul edilebilir. Bu değerin ölçülmesi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunur. Bu durumlar şöyledir:

  • Superheat değerini ölçme sırasında sistemin rejime girmesine müsaade etmek gerekir.
  • Ayrıca buharlaştırıcı üzerinde ideal bir hava debisinin sağlandığından emin olunmalıdır.
  • Aynı zamanda sıcaklık ölçüm ucu buharlaştırıcı çıkışına tutturulur.
  • Eğer emiş hattının uzunluğu 4 metrenin altında ise, doğru ölçüm için boru sıcaklığı kompresör girişinden yapılır.
  • Ölçüm öncesi boruların üzerindeki oksit tabakanın temizlenmesi ölçüm hassasiyetini arttırır.

Tüm bu noktalara dikkat edildikten sonra ölçüm işlemine başlanır. Superheat değerinin formülü ise “Superheat değeri: Kompresör giriş sıcaklığı – Alçak basınç değerine karşılık gelen sıcaklık değeri” şeklindedir.

İklimlendirme cihaz satışı ve klima bakım onarım hizmetleriyle faaliyetine devam eden Arkom Teknik olarak, kullanıcılarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çözümler üretmeye devam ediyoruz. Siz de sitemizdeki bilgiler ve ürünler sayesinde tüm klima sistemleri htiyaçlarını kolayca karşılayabilirsiniz.