Klima Montaj Yeri Seçimi Nasıl Yapılır?

Klima montaj yerinin seçimi; klimanın sorunsuz çalışması, gürültü oluşturmaması ve hava akışının rahatsız etmemesi için titizlikle belirlenmesi gereken bir konudur. Cihazın konumlandırılacağı odanın özelliklerine ve kullanıcının taleplerine göre klima yeri seçimi yapılabilir. Ev veya iş yeri gibi farklı yerlerde klima kullanıyorsanız mekâna göre seçim yapmanız gerekir. Alanın büyüklüğüne ve montaj için uygunluğuna göre değerlendirme yapabilirsiniz. Teknik detayların yanı sıra alanınızı daha estetik göstermek ve rahat bir kullanım sağlamak amacıyla da klimanızı en uygun yere monte ettirebilirsiniz. Klimanızdan yüksek verim almak ve enerji tasarrufu sağlamak için uzman ekiplerin ve arçelik yetkili klima servisi görüşlerinden de yardım alabilirsiniz.

Yeni bir klima almadan önce “klima montajı nereye yapılır” sorusunun yanıtını arıyorsanız merak ettiğiniz detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.  

Klima Montajı Nereye Yapılmalı?

Klima montaj yerinin seçimi yapılırken cihazın teknik ve tasarım özellikleri dikkate alınır. Aynı zamanda klima kullanılacak alanın büyüklüğüne göre ortamın rahat bir şekilde ısınmasını veya soğumasını sağlamak için uygun bir yer belirlemek gerekir. Hava akışının yoğun olduğu kapı ve pencere yakınına konumlandırma yapmak verimli bir kullanıcı deneyimi elde etmenizi kolaylaştırır. Cihazın bina kolonları ve kiriş gibi taşıyıcı bölümlere temas etmemesi gerekir. Nemli ortamlar klima için uygun yerler arasında sayılmadığı için mutfak ve banyoya kurulum yapılmamalıdır. Dış ünitenin sağlıklı bir şekilde çalışması amacıyla sıcaklığını rahatça atabileceği havadar bir alanda konumlandırılması önemlidir. Klimanın hararet yapmasını önlemek için dış ünitenin açık alanda olması gerekir. Kurulum yerinin tespiti sırasında iç ünitenin evin mevcut dekorasyonuna zarar vermeyecek şekilde monte edilmesi de dikkate alınması gereken konular arasındadır. Klima montaj yerini doğru şekilde tespit ederek uzun vadede konforlu bir deneyim elde edebilirsiniz.

İç ve Dış Ünitelerin Montaj Yerleri Nasıl Tespit Edilir?

Günlük hayatta içinde bulunduğunuz alanlarda sıklıkla kullandığınız klimalar, iç ve dış ünitelerden oluşur. Klima montaj yerinin seçimini yaparken hem iç hem dış üniteler dikkate alınarak kuruluma geçmek gerekir.

 İç ünite montaj yeri seçimi konusunda belirtilen maddelere göre uygun yeri bulabilirsiniz:

 • İç ünite montajının sağlam ve dayanıklı bir yüzeye yapılması tavsiye edilir.
 • Ünitenin elektronik cihazlara, aydınlatmaya veya insanların yüzüne vurmayacak şekilde konumlandırılması önemlidir.
 • Kablo bağlantısı ve su tesisatının rahatça kullanılabileceği bir yerde olması gerekir.
 • Güneş ve güçlü ışıkların direkt klimaya vurmaması sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Klima, havanın ortamda rahatça dolaşmasını sağlayabilecek uygun bir yere monte edilmelidir.
 • Montaj yapılacak olan yüzeyin düzgün olması sağlamlığı artırır.
 • Klimanın bakım amacıyla kapağının rahatça açılıp kapanabileceği bir yerde bulunması gerekir.

Dış ünitenin konumlandırılacağı yeri seçerken dikkate alınması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Dış ünitenin yağmurdan, kardan ve güneş ışınlarından korunabilecek güvenli bir yerde konumlandırılması gerekir.
 • Ünite, ağırlığını taşıyabilecek dayanıklı bir yerde bulunmalıdır. Gerektiğinde takoz kullanılarak montaj yapılabilir ve düşme gibi riskleri önleyebilirsiniz.
 • Şiddetli rüzgâr ve sarsıntı gibi durumlarda olumsuzluk yaşanmaması için sabitlenmesi gerekir.  
 • Dış ünite çalışması sırasında biraz ses çıkartır. Gürültüyü önlemek için konumlandırmaya ayrıca dikkat etmek önemlidir.
 • Dış ünitenin özellikle işletmelerde yanıcı gaz sızma ihtimali olmayan yerlerde konumlandırılması önerilir. Ayrıca buhar ve yağ sıçramaları gibi durumlarla karşılaşılmayacak bir yer olmasına dikkat edilmelidir.
 • Dış ünite hava sirkülasyonun ve su tahliyesinin yapılabileceği bir alanda konumlandırılabilir.

Ev veya iş yerinde klimanız için en uygun yeri tespit etmek ve profesyonel destek almak için Arkom Teknik servisiyle iletişime geçebilirsiniz.